Ostropest plamisty na wątrobę i odchudzanie. Właściwości i zastosowanie ostropestu plamistego

Frombork Milk thistle flowerhead

Ostropest plamisty (Sylibum marianum) to zioło, które w ostatnich czasach stało się niezwykle popularne ze względu na swoje właściwości zdrowotne, a szczególnie na zbawienne działanie, związane z funkcjonowaniem wątroby. Roślina ta w medycynie naturalnej wykorzystywana była już w starożytności, a jej rosnąca popularność w czasach nowożytnych ma źródło właśnie w potwierdzonych badaniach nad jej zastosowaniem. Ostropest plamisty jest niedrogi i szeroko dostępny, a jego stosowanie ma wiele zalet dla naszej kondycji. Skąd wziął się ostropest plamisty, jakie są jego właściwości i kto powinien go stosować?

Silymarin Milk Thistle

Ostropest plamisty – skład

Popularność ostropestu bierze się z jego właściwości zdrowotnych, które są wynikiem bogatego składu rośliny. Substancją, z której ostropest jest najbardziej znany, nazywa się sylimaryna – to specjalny kompleks flawonolignanów, który, między innymi, wspiera funkcje wątroby. Dodatkowo ostropest plamisty w swoim składzie zawiera również:

 • olejki eteryczne;
 • związki goryczowe;
 • witaminę E;
 • cukry;
 • aminy – histaminę i tyraminę.

Jak widać, jest to roślina o bogatym składzie, który przedkłada się na różne właściwości korzystne dla naszego zdrowia.

Ostropest plamisty – właściwości

Ostropest to roślina, która znana jest głównie z tego, że chroni komórki wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z powierzchnią narządu. Stosując go systematycznie, możemy złagodzić lub całkowicie uniknąć uszkodzeń wątroby, związanych z nadużywaniem alkoholu i nieodpowiednią dietą.

Jak ostropest plamisty działa na wątrobę?

To dzięki sylimarynie, ostropest wykazuje tak zbawienne działanie na wątrobę. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, pobudzając zdolności regeneracyjne narządu i chroniąc go przed uszkodzeniami, płynącymi z różnych stron.

Działanie detoksykujące

W medycynie naturalnej ostropest plamisty okazuje się skuteczny w przypadku toksyczno-metabolicznych uszkodzeń wątroby. Chroni wątrobę oraz miąższ nerek przed szkodliwymi czynnikami, zwłaszcza toksynami, przyspieszając ich usuwanie z organizmu. Stosowany jest w terapii osób uzależnionych od alkoholu, gdyż wspomaga regenerację wątroby uszkodzoną jego działaniem. Ostropest chroni wątrobę także przed takimi truciznami, jak: mykotoksyna muchomora sromotnikowego, dwusiarczek węgla oraz różnymi pestycydami.

W wątrobie znajduje się bilirubina, czyli ciemnopomarańczowy barwnik, który powoduje zażółcenie gałek ocznych i skóry, gdy jest go za dużo. Ostropest obniża stężenie tego barwnika we krwi, a ponadto normalizuje parametry AST, ALT i GGT – są to biochemiczne parametry, które pozwalają na prawidłową ocenę pracy wątroby, serca oraz mięśni.

Co więcej, ostropest plamisty to również świetna opcja na usprawnienie pracy wątroby oraz jej ochronę przed działaniem antybiotyków i innych środków farmakologicznych, które mogą ją uszkadzać.

Regeneracja uszkodzonych komórek wątroby

Zawarta w owocach ostropestu sylimaryna podnosi poziom glutationu w wątrobie. Glutation to rodzaj białka będący silnym przeciwutleniaczem (działa silniej nawet od witaminy C czy witaminy E) przeciwdziała więc uszkadzaniu wątroby przez wolne rodniki. Ostropest wykazuje również właściwości regenerujące już uszkodzone komórki.

Zmniejsza ryzyko raka wątroby

Ostropest hamuje podziały komórek nowotworowych, a więc może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na raka wątroby. Co więcej, przyspiesza usuwanie toksycznych substancji, które dostarczane są do organizmu w trakcie chemioterapii.

Ostropest przeciwdziała zapaleniu wątroby

Ostropest hamuje działanie leukotrienów. Są to związki lipidowe, pełniące funkcję mediatora stanów zapalnych. Dzięki temu roślina może zapobiegać zapaleniu wątroby, a także innym zapaleniom – na tle cukrzycowym oraz takim, które spowodowane jest złym odżywianiem się. Ostropest wykorzystywany jest w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby.

Szacuje się również, iż zapobiega marskości wątroby oraz stłuszczeniu wątroby. Bierze również udział w regulacji stężenia cholesterolu we krwi.

Jak ostropest plamisty wspiera pracę żołądka?

Ostropest plamisty znany jest z dobroczynnego działania w terapii kamicy żółciowej oraz w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego. Można go stosować także w przypadku niestrawności oraz innych dolegliwości, związanych z układem pokarmowym i żołądkiem, między innymi w przypadku wystąpienia zgagi lub wzdęć. Dzięki dużej ilości błonnika może sprzyjać także łagodzeniu zaparć.

Ostropest plamisty na żołądek wykorzystywany jest także w przypadku niedokwasoty, czyli wytwarzania zbyt małej ilości soków żołądkowych.

Ostropest w leczeniu bólów głowy i problemów kobiecych

Ostropest łagodzi migrenowe bóle głowy oraz objawy choroby lokomocyjnej i morskiej. Roślina ta reguluje również krwawienia miesiączkowe, przydaje się więc w terapii kobiet, cierpiących na endometriozę.

Ostropest na pamięć i koncentrację

i semi di cardo mariano sono fonte di silimarina

Zawarta w ostropeście sylimaryna hamuje działanie wolnych rodników, które niekorzystnie wpływają na pracę naszego mózgu. Dzięki tym właściwościom możemy zauważyć zwiększenie koncentracji oraz poprawę pamięci.

Ponadto ostropest wykorzystywany jest również w leczeniu:

 • krwawienia z nosa;
 • hemoroidów;
 • niektórych krwawień macicznych;
 • dolegliwości, związanych z jelitem grubym;
 • stanów zapalnych skóry.

Jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty jest powszechnie dostępny w postaci zmielonej, w suszu (jako herbatka), w postaci ekspresowej, a także w tabletkach czy w oleju. Oznacza to, iż można stosować go na różne sposoby, choć najwięcej właściwości zachowują oczywiście całe ziarna. Można je dodawać do sałatek, kanapek, sosów, jogurtów czy musli. Charakteryzują się neutralnym smakiem, a więc nie zmieniają smaku potrawy.

Herbatkę z ostropestu lub napar ze zmielonych ziaren można spożywać 2-3 razy dziennie. Kapsułki i tabletki mogą różnić się dawką, dlatego najlepiej stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Do pielęgnacji włosów i skóry najlepiej sprawdzi się olej z ostropestu. Jest on przeznaczony do stosowania miejscowego. Można nim smarować włosy przed umyciem lub delikatnie wmasowywać go w skórę. Już po kilku tygodniach systematycznego stosowania powinniśmy zauważyć efekty.


Z owoców ostropestu niegdyś przygotowywano specjalne maceraty, zalewając je zimną lub ciepłą wodą i odstawiając na kilka godzin w ciemnym miejscu. Powstawał wtedy gęsty kleik, podobny do siemienia lnianego, który można było spożywać doustnie. W takiej postaci ostropest chronił śluzówkę żołądka, co oznacza, że mógł być stosowany przy wrzodach żołądka lub przy zapaleniu śluzówki żołądka. Maceraty nie powinno się stosować dłużej niż 3 tygodnie, gdyż nadmierne obleczenie śluzem narządów wewnętrznych może doprowadzić do upośledzenia wchłaniania wartości odżywczych.

Przygotowany z owoców kleik stosować można również jako maseczkę na skórę w celu jej nawilżenia.

Ostropest – przeciwwskazania

Nie ma specjalnych przeciwwskazań w zakresie stosowania ostropestu plamistego, jednak nie jest on zalecany kobietom w ciąży oraz dzieciom do lat 12. Ostropest może hamować aktywność niektórych enzymów, dlatego pacjenci stosujący metronizadol lub indinavir powinni zaprzestać terapii ostropestem, lub przyjmować ostropest w odstępie 2-3 godzin od wzięcia tabletek.

Jak ostropest plamisty działa na skórę?

Na skórę wykorzystuje się olej ostropestowy, który działa przeciwzapalnie oraz spowalnia procesy starzenia. W oleju z ostropestu znajdziemy:

 • dużą ilość zdrowych kwasów tłuszczowych, w których największy procent zajmuje kwas linolenowy (ponad 50%) – kwas ten hamuje zmiany łuszczycowe;
 • sylimarynę, chroniąca błonę skóry przed działaniem wolnych rodników;
 • witaminę E, będącą silnym przeciwutleniaczem.

Ostropest plamisty – gdzie kupić?

Popularność ostropestu sprawiła, że aktualnie roślinę tę znajdziemy nie tylko w aptekach, ale również w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w zwykłych marketach. W zależności od tego, jaka postać ostropestu nas interesuje, możemy wybrać herbatkę z ostropestu, olej, kapsułki czy też po prostu ziarna (charakteryzują się największą ilością składników odżywczych).

W internecie funkcjonuje mnóstwo sklepów, udostępniających ziarna ostropestu na wagę lub inne produkty, w których składzie ta roślina się znajduje. Co więcej, coraz częściej pojawiają się również kosmetyki z ostropestem plamistym. Są to preparaty nie tylko na skórę, ale również na włosy i paznokcie.

Ile kosztuje ostropest plamisty?

Cena ostropestu plamistego jest umiarkowana i różni się w zależności od tego, w jakiej formie go kupujemy. Standardowo, 100 g nasion kupimy za ok. 5 zł, cena oleju z ostropestu wynosi ok. 10 zł za 100 ml, a ostropest w tabletkach, kosztuje ok. 10 zł za 30 tabletek.

Ostropest plamisty – opinie

Ostropest plamisty najbardziej znany jest ze swoich właściwości wspomagających wątrobę i to w tym celu jest najczęściej stosowany. Wiele osób ceni go także za to, że poprawia trawienie i wspomaga pracę jelit.

Ostropest popularny jest zarówno wśród osób odchudzających się, jak specjalistów z zakresu zdrowego żywienia. Został zakwalifikowany jako jedno z super foods, gdyż jest w pełni naturalny i ma w sobie wiele składników odżywczych, które pomogą nam dobrze funkcjonować. Zamiast kupować sztuczne produkty na trawienie, można równie dobrze postawić na herbatkę z ostropestu lub wybrać ostropest w kapsułkach. Lekarze i dietetycy polecają go osobom, które chcą chronić wątrobę przed szkodliwymi czynnikami.

Podsumowanie

Ostropest plamisty jest rośliną, kojarzoną głównie z właściwościami wspomagającymi zdrowie i funkcjonowanie wątroby. Nie jest to jednak jedyna zaleta jego stosowania. Ostropest wspomaga trawienie, działa na dobrą pracę mózgu i jest skuteczny w leczeniu dolegliwości kobiecych. Ponadto, świetnie sprawdza się jako remedium na zdrową skórę i włosy.

Ostropest plamisty dostępny jest w różnych postaciach, najpopularniejsze są nasiona ostropestu oraz suszone liście, które możemy spożywać w formie herbatki. Coraz częściej ludzie sięgają również po ostropest w tabletkach jako suplement diety na wątrobę oraz wspomaganie trawienia. Nasiona ostropestu charakteryzują się sporą ilością błonnika, który działa pozytywnie na prawidłową pracę jelit.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top