Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – objawy, przyczyny, diagnostyka

wrzody1

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jedną z dosyć powszechnych chorób układu pokarmowego. Związana jest z obecnością wrzodów trawiennych, których przyczyny powstania mogą być różne.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – definicja

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to stan chorobowy, spowodowany występowaniem wrzodów trawiennych.

Czym jest wrzód trawienny?

Wrzód trawienny to ubytek błony śluzowej, pojawiający się najczęściej na opuszkach dwunastnicy i żołądka, a rzadziej we fragmencie przełyku. Powstanie wrzodu prowadzi do stanu zapalnego, a czasem martwicy.

wrzody1

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy spowodowana jest zaburzeniami równowagi pomiędzy czynnikami kwasowymi (kwasem solnym, pepsyną), a ochronnymi (błoną śluzową).

Przyczyny choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może mieć różne przyczyny. Powyżej przedstawiam te najpowszechniejsze.

Zakażenie bakterią Helicobacter Pyroli

Jest to najczęstsza przyczyna występowania choroby, gdyż obejmuje od 70 do 90% przypadków. Bakteria wytwarza toksyny, uszkadzające komórki błony śluzowej, co prowadzi do zapalenia. Następuje zwiększenie wydzielania hormonu gastryny, a to wpływa na większe wydzielanie kwasu żołądkowego i w konsekwencji do powstawania owrzodzeń.

wrzody

Do zakażenia Helicobacter Pyroli dochodzi drogą pokarmową. Bakteria występuje bardzo często u osób dorosłych, choć nie w każdym przypadku powstają wrzody.

Zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może powstać jako wynik zbyt częstego zażywania leków, najczęściej przeciwzapalnych, takich jak: naproksen, ibuprofen czy aspiryna.

Czynniki genetyczne

Czynniki genetyczne mogą wpłynąć na powstanie wrzodów żołądka i dwunastnicy, zwłaszcza u osób z grupą krwi 0 oraz tych, które nie wytwarzają antygenów grupowych do płynów ustrojowych.

Palenie papierosów

Składniki papierosowego dymu, połączone z Helicobcter pyroli przyczyniają się do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Nałogowi palacze znajdują się więc w grupie zwiększonego ryzyka na zachorowanie.

wrzody4

Choroba wrzodowa może powstać również wśród osób, żyjących w nadmiernym stresie, stosujących nieodpowiednią dietę (dużo ostrych przypraw), nadużywających alkoholu lub pijących zbyt dużą ilość kawy. Nie są to bezpośrednie przyczyny schorzenia, ale mogą przyczynić się do jego rozwoju.

Zobacz też: Zapalenie błony śluzowej żołądka -objawy, leczenie

Objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy

Początek choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy przebiega bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się dopiero, wtedy, gdy wrzody zaczynają się powiększać i rozwijać.

Najczęstsze objawy choroby wrzodowej:

– silne bóle brzucha po posiłku;

– ssanie w okolicach żołądka wcześnie rano;

– nudności;

– dobijanie;

– zgaga;

– rzadziej: kwaśne wymioty;

– częste uczucie pełności, rozpierania.

wrzody2

Ból występujący przy tym schorzeniu jest piekący, powszechne jest odczuwanie dyskomfortu w nadbrzuszu. Charakterystyczne dla wrzodów jest ustąpienie dolegliwości po zjedzeniu małego posiłku.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Konsultacji z lekarzem wymagają pacjenci, u których bóle brzucha występują regularnie. Poza tym szybkiej interwencji wymagają:

– bóle brzucha z napięciem mięśniowym (niezależnym od osoby chorej);

– smoliste stolce;

– krwiste wymioty;

– spadek ciśnienia z ogólnym osłabieniem i nadmiernym poceniem.

Diagnostyka choroby wrzodowej

Do diagnostyki choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy konieczne jest przeprowadzenie badania endoskopowego – gastroskopii. Pozwala ona na wykrycie zakażenia Helicobacter Pylori oraz na pobranie wycinka do dalszego badania. Wycinek poddawany jest specjalnym badaniom diagnostycznym, które pozwalają potwierdzić obecność bakterii. Są to testy urazowe oraz badania histopatologiczne.

Dodatkowe nieinwazyjne testy, mające na celu wykrycie helicobacter pyroli:

– test oddechowy z węglem 13C;

– badanie kału;

– badanie krwi.

Diagnostyka choroby wrzodowej opiera się również na szczegółowym wywiadzie oraz dokładnej analizie objawów.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – częstotliwość zachorowań

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest najczęściej występującą dolegliwością układu pokarmowego. Dotyczy nawet 10% osób dorosłych,w tym także osób, mających genetyczne skłonności do występowania schorzenia.

Jak przebiega leczenie choroby wrzodowej żołądka?

W leczeniu choroby należy przestrzegać zaleceń lekarza. Terapia przebiega najczęściej poprzez przyjmowanie leków farmakologicznych oraz stosowanie specjalnej diety. Często zalecana jest również zmiana stylu życia, unikanie stresujących sytuacji.

wrzody3

Głównym celem leczenia choroby wrzodowej jest usunięcie zakażenia poprzez stosowanie antybiotyków oraz inhibitorów pompy protonowej (w przypadkach zbyt dużej ilości kwasu żołądkowego).

Jeżeli dojdzie do groźnych powikłań, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Sprawdź też: Rola kwasu solnego w żołądku

Powikłania w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy

Objawów choroby wrzodowej nie wolno lekceważyć, gdyż brak leczenia może mieć groźne konsekwencje. Najczęściej występujące powikłania w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy to:

– krwotok;

– niedrożność mechaniczna, spowodowana bliznowaceniami w okolicy żołądka i dwunastnicy (prowadzi to do problemów z przesuwaniem się treści pokarmowej wzdłuż przewodu pokarmowego);

– perforacja ściany żołądka – wymaga interwencji chirurgicznej.

Jak zapobiegać wrzodom żołądka i dwunastnicy?

Choroba wrzodowa najczęściej spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym lub czynnikami genetycznymi, jednak pewne zmiany w trybie życia zmniejszą ryzyko jej występowania:

– zdrowa dieta;

– unikanie stresu;

– ograniczenie używek.

 

Żródła:

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,choroba-wrzodowa-zoladka-i-dwunastnicy,artykul,1581708.html

https://gastrologia.mp.pl/choroby/zoladek/63409,choroba-wrzodowa-zoladka-i-dwunastnicy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top