Zakwaszanie żołądka – co musisz wiedzieć?

żołądek

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wszyscy powinniśmy zadbać o odpowiednie zakwaszenie żołądka, gdyż niezakwaszony żołądek może być odpowiedzialny za wiele chorób.

żołądek

Żołądek każdego człowieka stworzony został do pracy w środowisko kwaśnym i tylko w takim funkcjonuje prawidłowo. Gdy jest za słabo zakwaszony, czyli w sytuacji, gdy jego pH wynosi więcej niż 2, 2,5 pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.

Konsekwencje płynące z niedokwaszenia żołądka

Niedokwaszony żołądek bardzo często diagnozowany jest jako refluks, ponieważ wywołuje bardzo podobne objawy. Tymczasem problem ten może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Nasz organizm dobrze radzi sobie z trawieniem węglowodanów, tłuszczów i cukrów prostych. Problem może pojawić się z dużą ilością spożywanych białek, składających się z aminokwasów, niezbędnych nam do budowania innych potrzebnych organizmowi białek i substancji.

Żołądek o kwasowości większej niż pH3 zaczyna mieć problemy z wchłanianiem poszczególnych substancji, jeżeli kwasowość dojdzie do wysokości pH 6-7, praktycznie przestaje pracować. W takim przypadku białko nie do końca pozostaje strawione, a jego pozostałości zaczynają gnić.

Kiedy niestrawione białko trafi do dwunastnicy, a z niej do jelita cienkiego i grubego, zostanie wydalone z organizmu. Gdy jednak trafi do krwiobiegu – układ odpornościowy diagnozuje je jako ciało obce i zaczyna zwalczać. Wtedy pojawiają się problemy.

Objawy niedokwaszenia żołądka

Kiedy nasz organizm zaczyna walczyć z niestrawionym białkiem, zaczynamy odczuwać nieprzyjemności różnego rodzaju:

– ból kolan

– pogorszenie nastroju

– problemy z zasypianiem

– kaszel

– zmiany na skórze: wysypka, egzema, trądzik

– alergie

– bóle głowy

Niedokwaszenie żołądka może stanowić przyczynę wielu chorób, między innymi:

– anemię

– astmę

– problemy z sercem, także zawał

Często przyczyn pogorszenia samopoczucia poszukujemy gdzie indziej, a tymczasem wystarczy zakwasić żołądek i problemy same znikają.

Zakwaszanie żołądka

Produkty farmaceutyczne

Wiele osób stara się poradzić sobie z dolegliwościami, stosując leki zobojętniające sok żołądkowy. Jest to duży błąd, ponieważ tego typu produkty są bardzo niebezpieczne, gdyż każde kolejne ich zastosowanie powoduje wyłączenie żołądka nawet na całą dobę. Co więcej, większość tych środków zawiera aluminium, które odkłada się w naszym organizmie.

Tymczasem z niedokwaszonym żołądkiem możemy poradzić sobie domowymi sposobami.

Proste sposoby na niedokwaszony żołądek

Zanim zajmiemy się prawidłowym zakwaszaniem żołądka, powinniśmy wiedzieć, że najlepiej rozpoczynać cały proces od nawodnienia organizmu. Co więcej, jeżeli mamy problem z niedokwaszonym żołądkiem, warto dodawać do wody soli himalajskiej.

sól himalajska

Odpowiednie nawodnienie pomoże nam wzmocnić śluzówkę żołądka, która składa się w 98% z wody. W przypadku odwodnienia nasz organizm zaczyna wykorzystywać zasoby wodne bardzo oszczędnie, zapewniając odpowiednią jej ilość wszystkim narządom, zwłaszcza mózgowi, sercu, płucom, wątrobie i nerkom.

Gdy już odpowiednio nawodnimy żołądek i wzmocnimy śluzówkę żołądka, możemy bezpiecznie rozpocząć zakwaszanie.

Ocet jabłkowy

Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem na zakwaszenie żołądka, jest wykorzystanie octu jabłkowego. Najlepiej kupić produkt ekologiczny i rozpuścić jedną łyżeczkę w szklance wody. Taką miksturę pijemy na ok. 20 minut przed każdym posiłkiem. Na początku możemy odczuwać delikatne bóle brzucha, jednak po każdej kolejnej dawce nasz żołądek przyzwyczai się do octu i po jakimś czasie można zwiększyć dawkę do 2 łyżeczek.

ocet

Zamiast octu jabłkowego możemy użyć także soku z cytryny, naturalnego, nierozcieńczonego z wodą, najlepiej z całego owocu.

Pomocne w zakwaszaniu żołądka okażą się również inne produkty.

Sól himalajska

Sprawdzonym sposobem na pobudzenie produkcji soków żołądkowych jest wzięcie do ust niewielkiej ilości soli himalajskiej i potrzymanie w ustach do rozpuszczenia. Zaleca się również zażywanie kropli żołądkowych.

Zioła

W internecie znajdziemy sporo mieszanek ziół, przeznaczonych do walki z niedokwaszeniem żołądka. Przykładem mogą być zioła szwedzkie, które zażywamy w ilości 10 ml na pół szklanki wody i pijemy połowę przed, a połowę po jedzeniu.

Witamina C

Witamina C w proszku, spożywana w trakcie jedzenia wspomoże wydzielanie soków żołądkowych.

Betaina HCL

Jeżeli domowe sposoby nie działają, możemy zakupić preparaty, zawierające Betainę HCL. Należy je przyjmować w trakcie jedzenia (nie przed). Przy tym sposobie trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ przy osłabionej śluzówce żołądka kapsułki mogą wywołać więcej problemów. Decydując się na Betainę HCL, warto najpierw skonsultować jej przyjmowanie z lekarzem. Kapsułki przeznaczone są tylko dla osób dorosłych.

Jak sprawdzić czy nasz żołądek jest niedokwaszony?

Naszym zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby pH w żołądku mieściło się w przedziale 1-2,5, gdyż wtedy będzie funkcjonował najlepiej i w pełni trawił białka.

Stan zakwaszenia żołądka możemy sprawdzić u gastrologa, jednak korzystając z domowych sposobów, również skutecznie ocenimy jego stan. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Rano po przebudzeniu przygotuj miksturę, składającą się z 150 ml wody oraz łyżeczki sody oczyszczonej (u dzieci stosujemy 0,5 łyżeczki sody). Wymieszaj do rozpuszczenia i wypij na czczo. Zaraz po wypiciu spójrz na zegarek i poczekaj, aż Ci się odbije.

– jeszcze podczas picia mikstury – nadkwasota żołądka

– do 40 s po wypiciu – nadkwasota (im bliżej 40 s, tym mniejsza)

– 40- 90 s – odpowiednie zakwaszenie

– 90 – 180 s -słabe zakwaszenie

– pow. 180 s – bardzo słabe zakwaszanie

Niedokwaszenie żołądka powoduje również inne objawy, na które warto zwrócić uwagę, a są to:

– pękające paznokcie

– mocne mrużenie oczu w słońcu

– ślepota zmierzchowa

Gdy zakwaszenie naszego żołądka osiągnie wartości optymalne, zauważymy poprawę naszego stanu zdrowia. Zniknie refluks, poprawi się nasz nastrój, będziemy lepiej spać, znikną wzdęcia, bóle głowy i kolan. Paznokcie staną się mocniejsze, waga zacznie spadać i zauważymy ogólne polepszenie samopoczucia. Wiele nieprzyjemności, które zakłócają nasze codzienne funkcjonowanie, wynika właśnie z niedokwaszenia żołądka. Zanim zaczniemy szukać pomocy u specjalistów, sprawdźmy, czy nie wystarczy zastosować prostych sposobów na zakwaszenie, aby poradzić sobie z problemami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top