Rola kwasu solnego w żołądku

kwas

Zgaga i refluks to dolegliwości, które spotykają ludzi na całym świecie. Często kojarzone są z nadmiernym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku, choć, jak wykazują badania, przyczyną wielu przypadków jest właśnie zbyt mała ilość tego kwasu.

Kwas żołądkowy – nie może być go ani za mało, ani za dużo, wpływa na nasze samopoczucie oraz niektóre funkcje życiowe, odpowiedzialny jest również za prawidłową pracę żołądka, a jego działanie zależy w dużej mierze od jednego z jego najważniejszych składników – kwasu solnego.

Kwas solny – co to jest?

Kwas solny (HCL) jest składnikiem kwasu żołądkowego, a jego właściwe stężenie ma znaczny wpływ na nasze zdrowie, odpowiada bowiem za prawidłowe trawienie, przyswajanie składników odżywczych oraz metabolizm.

kwas

Niedostateczna ilość kwasu solnego w żołądku zaburza pracę układu pokarmowego, powodując wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dlaczego?

Praca żołądka, a rola kwasu solnego

Przełyk człowieka posiada 3 zwieracze, z których jeden znajduje się tuż nad żołądkiem. Jego rolą jest zamykanie światła przełyku po posiłku, aby kwas żołądkowy zmieszany z masą pokarmową nie podrażniał błony śluzowej przełyku, nieodpornej na działanie kwasu solnego.

Jedną z funkcji żołądka jest mieszanie treści pokarmowej z sokiem żołądkowym, rozpoczynając proces trawienia. Przy normalnie funkcjonującym narządzie wszystko przebiega sprawnie i nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trawienie ulega wydłużeniu, a pokarm wraz z kwasem dostaje się do przełyku przez nie do końca zaciśnięty zwieracz. Skutkuje to nieprzyjemnym pieczeniem, które nazywamy zgagą.

Dlaczego tak się dzieje? Zgaga najczęściej jest przyczyną niedostatecznej ilości enzymów trawiennych, przez co trawienie trwa zbyt długo i zwieracz przełyku zaczyna przepuszczać. Mylne jest przekonanie, że zgaga zawsze jest objawem nadmiernej ilości kwasu żołądkowego, w wielu przypadkach mamy z nią do czynienia gdy jest go zbyt mało, a to może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych.

Do czego potrzebny jest kwas solny?

Kwas solny odpowiedzialny jest za aktywację pepsyn, które rozkładają w żołądku białka. Rozdrobniony pokarm trafia do dwunastnicy, gdzie następuje dalsza część trawienia. W wyniku przetrawienia białek powstają peptydy, które wchłaniane są także przez kwas solny.

kwas solny w zoladku.jpg alpha 0 nc

W przypadku niedoboru kwasu solnego, trawienie białek przebiega nieprawidłowo lub zostaje całkowicie zahamowane. Niestrawiony pokarm trafia do dwunastnicy, skąd jego część zostaje wydalona, jednak pozostałości trafiają do układu krwionośnego, bądź służą jako pokarm dla patogenów.

Zbyt duża ilość niestrawionych resztek pokarmowych wpływa na równowagę flory bakteryjnej, gdy ilość bakterii patogennych przewyższa liczbę bakterii probiotycznych. Powoduje to stopniowe zatruwanie organizmu, rozszczelnienie jelit, które zaczynają przepuszczać pozostałości pokarmu do krwi. Białka i peptydy zakwaszają krew, co prowadzi do zaburzeń na tle fizycznym i psychicznym.

Niedobór kwasu solnego a zaburzenia organizmu

Niedobór kwasu solnego zaburza trawienie białek, a to hamuje proces produkcji naturalnych aminokwasów między innymi tryptofanu, budulca wielu hormonów i neurotransmiterów.

Zbyt mała ilość kwasu solnego wpływa również na nieodpowiednie wchłanianie substancji odżywczych, między innymi wapnia, magnezu, selenu, żelaza oraz witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B12 (spadek wchłaniania może zejść nawet do 1% a to wpłynie na zachwianie funkcjonowania całego organizmu).

Jeżeli kwasu solnego jest zbyt mało, uszkodzeniu ulega bariera ochronna jelit przed bakteriami i pasożytami.

Podsumowując, niedobór kwasu solnego może powodować takie dolegliwości, jak:

– zgaga

– wzdęcia

– zaburzenia trawienia

– rozregulowana perystaltyka jelit

– zakażenia bakteryjne i pasożytnicze

– alergie

– anemia

– grzybica

– zaburzenia układu immunologicznego

– problemy psychiczne

Zwalczanie kwasu solnego lekami na zgagę – czy to dobry pomysł?

Powszechnie znanym sposobem na zgagę są leki dostępne w aptekach bez recepty. Tymczasem inhibitory pompy protonowej hamują produkcję kwasu solnego, który, jak widzimy, pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Takie działanie niepoparte badaniami może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc, zwłaszcza gdy naszym problemem jest nie nadmiar, ale niedobór kwasu żołądkowego.

kwas solny w

Zanim pomyślimy o leczeniu dolegliwości środkami farmaceutycznymi, warto zastanowić się nad przyczyną wzdęć lub zgagi. Często schorzenia te spowodowane są zbyt szybkim jedzeniem, nieodpowiednią dietą, innymi lekami, a nawet skłonnościami genetycznymi.

Jeżeli nie wiemy, jak sprawdzić, czy nasz żołądek jest niedokwaszony, warto spróbować domowego testu, który znajdziecie TUTAJ.

Chcąc mieć dokładniejsze wyniki, możemy udać się do gastrologa, który przeprowadzi badania na wysokość pH w naszym żołądku.

Już sam niedobór kwasu solnego zaburza wiele procesów w naszym organizmie, pomyślcie, co się stanie, jeżeli jeszcze obniżymy jego ilość lekami zobojętniającymi. Poza tym są one tak silne, że pozbawiają kości ogromnej ilości wapnia, a do tego zawierają aluminium i przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera.

Jeżeli podejrzewacie u siebie niedokwaszenie żołądka, sprawdźcie, jak sobie z tym poradzić domowymi sposobami.

Źródło: http://sekrety-zdrowia.org

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top