Boraks – zakazana recepta na zdrowie?

boraks

Boraks znany jest nam przede wszystkim jako niedrogi środek antyseptyczny, przeciwgrzybiczny czy owadobójczy. Stosowanie tego minerału zostało zakazane niemal na całym świecie? Dlaczego? Czy boraks faktycznie jest tak toksyczny, jak stara się nam wmówić Wielka Farma, czy też związane jest to ze spiskiem firm farmaceutycznych? Dlaczego boraks został zakazany? Jakie są jego właściwości zdrowotne i czy naprawdę jego stosowanie wiąże się z tak wielkim ryzykiem?

Czym jest boraks?

Boraks to naturalnie występujący minerał, zawierający w sobie ok. 11,3% boru. W roztworze ma charakter silnie zasadowy. Po spożyciu reaguje z kwasem solnym w żołądku, tworząc kwas borowy, zawierający ponad 50% więcej boru niż naturalny boraks.

boraks2

Związki boru są z naszego organizmu wydalane bardzo szybko i prawie całkowicie. Niegdyś boraks stosowany był powszechnie jako konserwant żywności, aktualnie takie jego zastosowanie jest zakazane w większości krajów.

Boraks wykorzystywany był również jako:

– środek do zabijania insektów;

– środek na chwasty;

– preparat grzybobójczy;

– nawóz;

– proszek do prania;

– środek czyszczący;

– dodatek do paszy dla zwierząt.

Bor, główny składnik boraksu

Bor znajduje się we wszystkich roślinach i w nie przetworzonej żywności. Stosując zdrową dietę, dostarczamy naszemu organizmowi ok. 2,5mg boru każdego dnia. Średnie spożycie boru na dobę w krajach rozwiniętych wynosi 1-2mg, tymczasem w szpitalach pacjenci mogą otrzymać dziennie jedynie 0,25mg boru.

Spożycie boru jest zmniejszone na skutek nawozów mineralnych, hamujących absorpcję boru z gleby, poprzez wylewanie wody po ugotowaniu warzyw oraz w wyniku spożycia kwasu fitynowego zawartego w chlebie i płatkach śniadaniowych. Niedobór boru może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Właściwości zdrowotne boru

Jakie właściwości ma bor, że jego niedobór prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych? Każdy z nas wie, że kwas borowy posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze czy przeciwwirusowe. Boraks oddziałuje na nasz organizm podobnie. Nie są to jednak jedyne właściwości boru, gdyż pierwiastek ten ma dużo większe znaczenie dla naszego organizmu.

Bor jest niezbędny naszym komórkom, pomaga zachować ich integralność i wpływa na przekazywanie sygnałów przez błony komórkowe. Bor jest nam potrzebny do prawidłowego rozwoju kości i utrzymania ich w dobrej kondycji, zapewnia zdrowie stawom, reguluje wchłanianie cennych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez czy fosfor.

Bor – właściwości zdrowotne

Niedobór boru i magnezu zarazem jest bardzo dotkliwy dla kości oraz stawów. Zbyt mała ilość boru powoduje również zaburzenia metabolizmu hormonów steroidowych, szczególnie płciowych. Redukując ubytki tych związków mineralnych, regulujemy poziom testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet, co jest bardzo pomocne w okresie menopauzy.

Bor zwiększa absorpcję wapnia i witaminy D, pomaga pozbyć się problemów z sercem, poprawia wzrok, łagodzi łuszczycę, wspomaga pamięć i funkcje poznawcze. Związki boru wykazują właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwdziałają osteoporozie i zmniejszają stężenie lipidów.

Zobaczmy, jak bor wpływa na poszczególne dolegliwości i w jaki sposób pomaga nam utrzymać zdrowie.

Tarczyca

Niewiele osób wie, że boraks ma duże znaczenie w utrzymaniu zdrowej tarczycy. Niedobór boru wpływa na nadczynność przytarczyc, które wydzielają zbyt duże ilości hormonu polipeptydowego, co powoduje podniesienie poziomu wapnia we krwi przez uwalnianie go z kości i zębów. W efekcie tam, gdzie wapń jest niezbędny, zmagamy się z jego niedoborem, pojawiają się takie schorzenia jak próchnica czy zapalenie stawów. Wraz z tym dochodzi do zwapnienia tkanek miękkich i gruczołów dokrewnych, powodując choroby jajników, miażdżycę, kamicę nerkową, skurcze mięśni, a także problemy z nerkami, a nawet ich niewydolność.

Bor działa na przytarczyce tak samo, jak jod na tarczycę, a więc wspomaga jej prawidłowe funkcjonowanie.

Artretyzm

Leczenie artretyzmu za pomocą boraksu – metoda dr Rexa Newnhama

W latach 60 XX wieku, dr Rex Newhman zaczął cierpieć na artretyzm. Dzięki swojej wiedzy medycznej wiedział, że bor zwiększa metabolizm wapnia w kościach i każdego dnia przyjmować 30mg boraksu. Po trzech tygodniach terapii ból i obrzęk stawów zniknęły całkowicie.

boraks5

Zachęcony tymi rezultatami wyprodukował tabletki, zawierające 3mg boru i zaczął je sprzedawać osobom, cierpiącym na bóle stawów. Rezultaty były niesamowite, a jego klienci nie mogli przestać chwalić produkty. Niestety firmy farmaceutyczne nie były zainteresowane wprowadzeniem na rynek preparatu, który zastąpiłby inne, droższe leki. W rezultacie dr Newhmann został obciążony wysoką grzywną za podawanie trucizny.

Dr Newhman nie zrezygnował z promowania leczenia artretyzmu borem. Przeprowadzone przez niego badania udowodniły, że stawy i kości dotknięte artretyzmem posiadają tylko połowę ilości boru, niezbędnej im do prawidłowego funkcjonowania. Po uzupełnieniu niedoboru pierwiastka kości stawały się o wiele twardsze, a stawy mocniejsze i bardziej elastyczne. Złamane kości leczone borem zrastały się znacznie szybciej.

W swojej pracy Newhman podkreśla, że poprawa następuje już po ok. dwóch, trzech miesiącach. W tym okresie większość chorych całkowicie pozbywa się dolegliwości, związanych ze stawami. Następnie zmniejszana jest dawka boru z 9mg do 1 mg jako dawki podtrzymującej.

Osteoporoza

Suplement zawierający bor zmniejsza ubytek wapnia w zębach i kościach o 50%. A to właśnie zbyt mała ilość wapnia jest najczęstszą przyczyną osteoporozy. Choroba ta odpowiedzialna jest za miliony złamań kości każdego roku.

Badania wykazały, że wystarczy zwiększyć ilość boru, który pomaga w metabolizmie wapnia, aby poprawić gęstość kości i skutecznie je wzmocnić.

Hormony płciowe

Niski poziom hormonów płciowych jest jednym z głównych powodów rozwoju osteoporozy. U kobiet związany jest czysto z menopauzą. Uzupełnienie niedoboru boru u kobiet w trakcie i po menopauzie powoduje wzrost estrogenów nawet dwukrotnie. Co więcej, bor zwiększa poziom najbardziej aktywnego estrogenu – 17-beta estradiolu do poziomu, jakie występuje u kobiet będących na terapii estrogenowej. Nie trzeba się obawiać, że zwiększenie ilości boru doprowadzi do zbyt dużej ilości hormonów płciowych – pierwiastek reguluje ich poziom zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Badania boru dowiodły także, że podwyższenie poziomu testosteronu u mężczyzn wpływa na poprawę pamięci i zdolności poznawczych w podeszłym wieku. Dodatkowo redukuje ryzyko zachorowania na raka prostaty oraz raka gruczołu krokowego.

Grzyby i drożdżaki

Bor okazał się bardzo skuteczny w walce z pleśniawkami i drożdżakami. Badania wykazały jego wpływ na poprawę stanu dolegliwości, takich jak:

– łuszczyca;

– pleśniawki pochwy;

– grzybica.

Kwas borowy hamuje tworzenie się mocnych warstw drożdżaków i przekształcaniu się nieszkodliwych komórek drożdży w inwazyjne strzępki.

W Turcji wykonano badanie, które wykazało ochronne działanie kwasu borowego na zanieczyszczoną żywność. To właśnie silne działanie przeciwgrzybiczne kwasu spowodowało, że był on w przeszłości często wykorzystywany jako konserwant do żywności.

Boraks na stawy

Na problemy ze stawami cierpią nie tylko osoby starsze, ale coraz młodsi. Często dolegliwości w narządach ruchu dotyczą sportowców, którzy narażają swoje ciało na przeciążenie. Nie oznacza to, że należy rezygnować z aktywności fizycznej, jednak warto pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce lub o tym, aby (gdy dolegliwości się pojawią) zacząć działać jak najszybciej.

Ból stawów nie zawsze jest wynikiem urazów i kontuzji, a jeśli nawet, i te często spowodowane są niedoborem ważnych składników mineralnych, wpływających na ich zdrowie. Do utrzymania naszych kości i stawów w dobrej kondycji, potrzebować będziemy kolagenu, glukozaminy i chondroityny – są to najczęściej stosowane substancje w popularnych suplementach na stawy. Czasem jednak mogą nie wystarczyć, gdyż istotna jest zawartość wapnia i magnezu w kościach.

Warto wiedzieć, iż mięśnie kurczą się, gdy wapń przenika do komórek, odprężają się natomiast, gdy jest wydalany na zewnątrz, a jego miejsce zajmuje magnez. Jest to swojego rodzaju mechanizm, który może działać sprawnie tylko wtedy, gdy komórki w naszym ciele mają wystarczającą ilość energii, aby przeprowadzać ten proces. Jeżeli tak się nie stanie, wapń zaczyna gromadzić się w komórkach, a wtedy mogą pojawić się skurcze oraz sztywność mięśni. Dochodzi do ograniczenia cyrkulacji limfy i krwi, a gdy problem nie zostanie zlikwidowany, większa ilość wapnia przemieszcza się do tkanek miękkich.

Dochodzi do ciągłego nadmiaru wapnia, co z kolei powoduje stały niedobór magnezu. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi bor, którego zadaniem jest regulacja równowagi wapniowo-magnezowej. Najlepiej do tego celu wykorzystać właśnie bor z odpowiednią dawką ,magnezu (400-600 mg). Jeżeli dostarczymy te substancje do naszego organizmu, zajmą się one przemieszczeniem nieprawidłowo zmagazynowanego wapnia do kości.

Boraks sprawdza się także w usuwaniu z organizmu fluoru, który może mieć szkodliwe działanie na kości.

Jak stosować boraks?

Standardowa dzienna dawka boraksu zawiera 25-30mg produktu, a w tym 3g boru. Stanowi to jedną łyżeczkę (5ml) niżej opisanego roztworu:

5-6 g boraksu (jedną łyżeczkę od herbaty) rozpuszczamy w 1 litrze wody. Miksturę należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

boraks1

Osoby cierpiące na osteoporozę lub problemy ze stawami oraz chcące uregulować poziom hormonów płciowych mogą zwiększyć spożycie do dwóch-trzech standardowych dawek, aż odczują poprawę.

Boraks ma lekko mydlany smak, który możemy zamaskować sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.

Zastosowanie boraksu w domu

Boraks to produkt, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie. Możemy też wykorzystywać go w warunkach domowych, gdzie pomoże nam pozbyć się chwastów lub owadów. Boraks sprawdza się także w innych pracach porządkowych.

Boraks na owady

Jeżeli w naszym mieszkaniu pojawiają się niechciani lokatorzy, możemy wykorzystać boraks do ich zwalczania. Wystarczy spryskać substancją miejsca, w których robaki bytują najczęściej.

Mieszankę do zwalczania robaków można zrobić, stosując:

  • łyżkę boraksu (ok. 20 g);
  • łyżkę cukru;
  • pół szklanki wody.

Całość razem wymieszać, aż składniki się rozpuszczą i połączą ze sobą. Taką mieszanką spryskać można miejsca nie tylko wewnątrz pomieszczenia, ale także na zewnątrz tam, gdzie często pojawiają się mrówki, karaluchy lub inne insekty.

Boraks na chwasty

Udowodniono, iż boraks może pomóc w pozbyciu się chwastów, nie szkodząc pozostałym roślinom. Jest to substancja w 100% organiczna, a więc bezpieczna dla upraw. Zamiast więc sięgać po chemiczne środki, wystarczy wykonać mieszankę z boraksem, spryskując nią chwasty, a omijając rośliny, które chcemy zachować.

Jak wykonać taką mieszankę? Musimy przygotować:

  • 280 g boraksu;
  • pół szklanki letniej wody;
  • ok. 7,5 litrów zimnej wody.

Przygotowanie:

Boraks rozpuszczamy w letniej wodzie (czekamy, aż dokładnie się rozpuści). Dodajemy zimnej wody.

Boraks jako uniwersalny środek czyszczący

Boraks wykorzystać możemy także do dezynfekcji ścian, podłóg czy płytek oraz innych zabrudzonych obszarów w naszym domu. W przeciwieństwie do sztucznych środków chemicznych nie wydziela on szkodliwych oparów, jest też bezpieczny dla skóry. Wystarczy 1 łyżkę boraksu wymieszać z ok. 1 litrem wody.

Skutki uboczne i toksyczność boraksu

Kupując środki farmaceutyczne, otrzymujemy ulotkę, na której znajduje się liczba możliwych skutków ubocznych. W przypadku produktów naturalnych, takich jak boraks – takiej ulotki nie dostajemy. Większość suplementów pochodzenia naturalnego wywołuje minimum skutków ubocznych, a te, które się pojawiają, związane są zwykle z reakcjami alergicznymi.

W przypadku boraksu działania niepożądane są znikome i dotyczą głównie osób, które stosują bor na ciężkie zwapnienia stawów. W połączeniu z magnezem boraks szybko redukuje niedobór wapnia, relaksuje mięśnie i usuwa ból, jednak przy schorzeniach wieloletnich dostarczenie dużej ilości wapnia w krótkim czasie może prowadzić do silnych skurczów i nerwobólów, a także drętwienia stóp i dłoni lub zmniejszenia wrażliwości skóry. Mogą pojawić się również czasowe bóle nerek.

Przy zauważeniu jakichkolwiek dolegliwości, wystarczy czasowo zmniejszyć dawkę boraksu, a ustąpią one całkowicie. W terapii boraksem warto zastosować środki pomocnicze:

– picie większej ilości płynów w formie kwasów organicznych (sok z cytryny, ocet);

– zwiększenie aktywności fizycznej, aby poprawić przepływ limfy.

Zakaz sprzedaży boraksu

Od grudnia 2010 roku boraks został uznany jako trucizna, a jego sprzedaż zakazana w Unii Europejskiej. Obecnie możemy go nadal zakupić w Szwajcarii. W Niemczech niewielkie ilości boraksu (20-50mg) można kupić w aptece w sprzedaży rejestrowanej.

Tabletki zawierające 3mg boru możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w sprzedaży internetowej. Są one dostępne w postaci szczelnie opakowanego boru,jednak nie w formie jonowej, dlatego ich działanie może nie być tak skuteczne, gdyż wszelkie badania przeprowadzane były z udziałem boraksu lub kwasu borowego. Chcąc poprawić efektywność stosowania boru, można przyjmować trzy lub więcej tabletek każdego dnia, rozłożone w czasie, połączone z odpowiednią dawką magnezu i programem antybiotykowym.

Dlaczego boraks został wycofany ze sprzedaży?

Agencje zdrowia publicznego alarmują o toksyczności boru, budząc strach i panikę. Tymczasem bor nie jest bardziej szkodliwy dla naszego zdrowia niż sól kuchenna. Najbardziej narażone na toksyczne działanie kwasu borowego są niemowlęta, u których spożycie 5-10 gramów boru może wywołać biegunkę, silne wymioty, wstrząs, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.

Wśród zatruć u osób dorosłych, które spożyły od 10 do 88 gramów kwasu borowego, nie wykryto ofiar śmiertelnych, a 88% przypadków przebiegło bezobjawowo. Skutki uboczne zatrucia kwasem borowym dotykają głównie przewód pokarmowy, układ krążenia, wątrobę, nerki, centralny układ nerwowy. Poważniejsze skutki uboczne i śmierć zaobserwowano jedynie u osób, które spożyły więcej niż 84 mg boru na kilogram, co równa się ponad 40g boraksu na 60 kg masy ciała.

Zobacz też: Leki na zgagę i refluks – pomagają czy szkodzą?

Boraksu nie zaleca się kobietom w ciąży, gdyż badania na szczurach wykazały jego wpływ na rozrodczość płodu, choć dopiero przy dawce przekraczającej 26mg boru/kg, czyli 15g boraksu na dobę przy 60 kg masy ciała.

Ostatecznie ustalono, że dawka niewywołująca żadnego szkodliwego efektu to 13,7 mg boru/kg na dobę, czyli 7g boraksu na 60kg.

Zakaz sprzedaży boraksu – uzasadnione działanie czy spisek?

Choć borowo-magnezowa terapia mogłaby pomóc wielu osobom dotkniętym osteoporozą, przyniosłaby straty koncernom farmaceutycznym, które na lekach na stawy zarabiają miliony. W odpowiedzi na duże zainteresowanie metodą leczenia dr Newnhama boraks został więc publicznie zniesławiony i przedstawiony jako trucizna.

Boraks usunięto nie tylko z przemysłu spożywczego, ale również chemicznego – minerał ten był bowiem stosowany również w środkach czyszczących i owadobójczych.

Czytaj też: Zakwaszenie żołądka – co musisz wiedzieć?

Boraks i kwas borowy zostały usunięte ze sprzedaży pomimo jakichkolwiek naukowych podstaw. Sprzedaż dostępnych na rynku tabletek z borem jest ściśle kontrolowana przez przemysł farmaceutyczny i istnieje duże ryzyko, że w niedalekiej przyszłości i one zostaną wycofane z rynku.

Boraks – gdzie kupić?

Zastosowanie medyczne boraksu wciąż jest dosyć mało znane, dlatego proszek rzadko znajdziemy w aptekach lub sklepach medycznych. Owszem, znajdzie się tam bor w kapsułkach, który w pewien sposób odzwierciedla działanie boraksu.

Jeżeli zależy nam na kupnie boraksu w proszku, możemy go znaleźć w sklepach ogrodniczych i ekologicznych, a także na aukcjach internetowych. Cena jednego kilograma substancji wynosi 7-10 zł, a więc nie jest to bardzo drogi środek.

Boraks do picia

Wśród zastosowania boraksu w medycynie, znaleźć można również wodny roztwór boraksu. Można go zrobić nie inaczej, jak rozpuszczając boraks w wodzie. Czy takie zastosowanie jest korzystne dla naszego organizmu? Jeżeli chcemy spożywać boraks w celach leczniczych, możemy równie dobrze go pić i będzie miał on typowe zastosowanie zdrowotne. Oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, aby stosować odpowiednie dawki składnika, żeby nie doszło do zatrucia.

Źródła boru w diecie

Bor występuje w różnego rodzaju nieprzetworzonych roślinach. Spore jego ilości znajdziemy w bakaliach, szczególnie w daktylach. Źródłem boru są także rośliny strączkowe, między innymi różne rodzaje fasoli. Pierwiastek ten znajdziemy w warzywach liściastych, owocach (winogrona, gruszki, jabłka, brzoskwinie). Dość dużo boru zawierają także jajka.

Źródło:

Spisek w sprawie boraksu

1 thoughts on “Boraks – zakazana recepta na zdrowie?”

  1. Cyt: „Boraksu nie zaleca się kobietom w ciąży, gdyż badania na szczurach wykazały jego wpływ na rozrodczość płodu, choć dopiero przy dawce przekraczającej 26mg boru/kg, czyli 15mg boraksu na dobę przy 60 kg masy ciała.”

    Zapewne ma być 15 GRAMÓW boraksu, poprawcie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top