Przyczyny niedokwaszenia żołądka

zakwaszenie2

Niedokwaszenie żołądka może być przyczyną wielu chorób, a osoby, które cierpią na tę dolegliwość, często nawet nie zdają sobie sprawy, dlaczego. Tymczasem nasz organizm zaczyna dawać niepokojące sygnały.

zakwaszenie2

Problemy z trawieniem, bezsenność, zgaga i refluks, bóle stawów, problemy z cerą – przyczyn tych problemów szukamy zazwyczaj w układzie krwionośnym, jelitach, a nawet w układzie nerwowym. Często takie objawy wskazywać mogą na nic innego, jak niedokwaszenie żołądka. Z czego to się bierze?

pH, a praca naszego żołądka

Wiele mówi się o zakwaszaniu organizmu, niewiele natomiast słyszymy o tym, co się dzieje, gdy pH w żołądku jest za niskie. Odczyn kwasowości ma duże znaczenie w prawidłowej pracy naszego układu trawiennego oraz w procesie wchłaniania substancji odżywczych. W przypadku, gdy pH w żołądku jest zbyt niskie, nasz organizm zaczyna reagować w różny sposób, pogarsza się nasze samopoczucie fizyczne, zaczynamy odczuwać coraz więcej problemów w codziennym życiu, czasem nawet popadamy w depresję.

Przyczyną niedokwaszenia żołądka jest właśnie niskie pH. Nasz żołądek stworzony został do funkcjonowania w środowisku kwaśnym. Gdy pH znajduje się w przedziale 1-2,5, poziom kwasu solnego jest prawidłowy, a enzymy trawienne pracują właściwie.

Funkcja kwasu solnego w żołądku

Kwas solny posiada właściwości kwasowe, które działają bakteriobójczo i ograniczają rozwój drobnoustrojów w żołądku. Stanowi ochronę przed niechcianymi patogenami, które mogą wywoływać różne choroby i dolegliwości. Zbyt mała ilość kwasu solnego w żołądku przyczynia się do zachwiania równowagi flory bakteryjnej, a przy tym i odporności. Odpowiednia ilość kwasu solnego wspomaga trawienie mięsa i innych białek.

zakwaszenie1

Właściwa ilość kwasu solnego jest więc niezbędna do prawidłowego trawienia, gdyż bierze udział w procesie przygotowywania spożywanego pokarmu do dalszej obróbki w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego.

Dlaczego mam niedokwaszony żołądek?

Najczęstsze przyczyny problemów z żołądkiem to:

– nieodpowiednia dieta

– zbyt częste zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

– antybiotyki

– stres

– przemęczenie

– używki

– łapczywe jedzenie

– przejadanie się

Wszystkie te czynniki mocno wpływają na problemy z trawieniem i mogą być przyczyną niedokwaszenia żołądka, które, niestety wciąż jest jeszcze dość słabo rozpoznawalne.

zakwaszenie3

Jak sprawdzić, czy masz zakwaszony żołądek?

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedokwaszony żołądek, możesz wykonać krótki tekst, który pomoże Ci określić poziom zakwaszenia. Wystarczy spożyć rano na czczo szklankę wody, zmieszaną z łyżeczką sody oczyszczonej, a następnie odliczać czas odbicia:

– już podczas picia wody z sodą: silna nadkwasota

– do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)

– 40 – 90 sek – dobre zakwaszenie

– 90 – 180 sek – słabe (im bliżej 180 sek tym gorzej)

– powyżej 180 sek lub w cale – bardzo słabe

Szczegółowy poziom zakwaszenie można określić poprzez pobranie soków żołądkowych u gastrologa, który oceni ich pH.

Więcej na temat testy zakwaszenia żołądka oraz metod radzenia sobie z problemem, znajdziesz Tutaj (link do poprzedniego tekstu)

Źródła:

http://www.controloccontrol.pl/zgaga/po-co-nam-kwas-solny-w-zoladku http://www.olgalewandowskadietetyk.pl/niedokwaszenie-zoladka-przyczyna-wielu-chorob

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top