Fuleren C60 – cząsteczka węgla, wydłużająca życie. Czym jest?

fuleren2

Węgiel znany jest jako jeden z zasadniczych materiałów budulcowych życia. Przez wiele lat sądzono, że na Ziemi występuje on tylko w dwóch czystych formach – jako grafit lub diament. Dopiero w 1985 dokonano odkrycia trzeciej postaci węgla, którą nazwano buckminsterfulleren.

Fuleren C60 – co to jest?

Postać ta charakteryzuje się wzorem cząsteczkowym C60. Występuje w sadzy kominowej, meteorytach i mgławicach międzygwiezdnych. Zawiera 60 atomów węgla, połączonych w pustą w środku strukturę, przypominającą kopułę geodezyjną. W języku angielskim konstrukcja ta znana jest także pod nazwą buckyball, ponieważ przypomina nieco kształt piłki futbolowej.

Fuleren C 60

Cząsteczka C60 znalazła zastosowanie w szerokim zakresie. Zaczęto ją wykorzystywać do smarów, nadprzewodników, a także w dziedzinie fotowoltaiki. W ostatnim czasie jednak coraz większe zainteresowanie Fulerenem C60 wykazują specjaliści z zakresu medycyny. Cząsteczka ta zdobywa popularność ze względu na swoje wysokie właściwości antyoksydacyjne.

Fuleren C60 – do czego jest nam potrzebny?

Organizm człowieka przez cały okres życia wytwarza wolne rodniki – substancje uboczne standardowych funkcji komórkowych. Wątroba tworzy je w celu oczyszczenia organizmu, natomiast białe krwinki wykorzystują je do wydalania drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby. Niestety zbyt duża ilość wolnych rodników uważana jest za szkodliwą. Przyczynia się do przedwczesnego starzenia oraz zaburza niektóre funkcje naszego ciała.

Jeżeli nasz organizm ma działać prawidłowo, równowaga między produkcją i likwidacją wolnych rodników powinna być zachowana. Niestety, współczesny tryb życia, który bardzo często związany jest z różnego rodzaju stresorami, wpływa na zaburzenia zdolności wydalania wolnych rodników. Rezultatem tego jest tak zwany stres oksydacyjny – schorzenie, w którym ilość wolnych rodników przewyższa zdolność ciała do ich neutralizacji, przez co dochodzi do uszkodzeń komórek, enzymów oraz DNA.

Stres oksydacyjny może być przyczyną wielu innych chorób, a badania wykazują, że dotyczy sporej grupy ogólnej populacji na świecie. Chcąc poradzić sobie z tą chorobą, należy systematycznie organizm oczyszczać, a z tym najlepiej radzą sobie naturalne antyoksydanty – substancje, które, między innymi pomagają w eliminacji nadmiaru wolnych rodników. Jednym z najpopularniejszych antyoksydantów jest witamina C, jednak najnowsze teksty wykazały, że fuleren C60 działa w tym zakresie jeszcze silniej.

Właściwości antyoksydacyjne Fulerenu C60

Fuleren C60 został nazwany najlepszym na świecie wymiataczem wolnych rodników, ze względu na wysoką skuteczność w tym zakresie. Cząsteczka ta działa tak dobrze, ponieważ ma dużą, stabilną strukturę, opierającą się na sporej ilości wiązań między atomami węgla, dzięki którym dochodzi do łatwych wiązań z reaktywnymi atomami tlenu oraz innymi atomami wolnych rodników, przez co równowaga pomiędzy tworzeniem i wydalaniem zostaje zachowana. Do jednej cząsteczki C60 przyłączyć się mogą nawet 34 rodniki metylowe.

Co więcej, Fuleren C60 nie zużywa się z upływem czasu i nie zostaje strawiony, co oznacza, że można użyć go kilkakrotnie. Jego zdolności do umiejscawiania się w komórkach, w których produkcja wolnych rodników jest najwyższa, sprawiają, że cząsteczka ta stanowi najlepiej działający przeciwutleniacz znany w medycynie naturalnej.

Efekty stosowania Fulerenu C60

Badania wykazały, że Fuleren C60 ma właściwości, które są bardzo korzystne dla zdrowia:

 • działa przeciwwirusowo;
 • wspomaga leczenie urazów ortopedycznych;
 • zmniejsza stany zapalne;
 • może okazać się skuteczny w terapii raka – (wykazał dobre działanie w testach na myszach);
 • wspomaga produkcję leków.

Naukowcy wciąż analizują cząsteczkę C60, aby potwierdzić jej działanie zdrowotne oraz znaleźć więcej właściwości.

Fuleren C60 jako środek przeciwstarzeniowy

Fuleren C60 najbardziej znany jest jednak ze swych właściwości przeciwstarzeniowych i to właśnie te najbardziej interesują specjalistów z zakresu medycyny. Badania na szczurach wykazały, że spożywanie go w oliwie z oliwek przedłużyło okres życia szczurów o 90% i nie wykazało żądnych skutków ubocznych.

Dr Phil Myers, który testował C60 na sobie, jako pierwszy efekt stosowania cząsteczki, zauważył szybszą regenerację mięśni po treningu. Dostrzegł też wpływ fulerenu na wzrost siły i wytrzymałości. Po jakimś czasie jego koledzy zaczęli komentować młody wygląd doktora, co sprawiło, iż zaczął się on zastanawiać nad związkiem C60, a opóźnianiem procesów starzenia.

Inni badacze, stosujący Fuleren C60 zauważyli u siebie takie efekty, jak:

 • redukcja dolegliwości bólowych;
 • poprawa wzroku;
 • poprawa pamięci i nastroju;
 • wzrost energii;
 • usprawnienie trawienia.

Fuleren C60 – zastosowanie w życiu codziennym

W dalszym ciągu Fuleren C60 nie jest środkiem popularnym, a na całym świecie funkcjonuje mniej niż 10 producentów, którzy udostępniają cząsteczkę w sprzedaży. Dzieje się tak zapewne dlatego, że wyprodukowanie C60 w dużych ilościach nie jest sprawą łatwą. Drugim powodem, dla którego Fuleren C60 wzbudza tak małe zainteresowanie komercyjne, jest brak dokładnych informacji o sposobie jego działania. Testy wychodzą zaskakująco pozytywnie, jednak w dalszym ciągu nie wiadomo, jak to się dzieje, że fuleren hamuje rozwój wirusów czy zwalcza stany zapalne.

Niektórzy naukowcy twierdzą również, że systematyczne przyjmowanie C60 może uszkadzać lub zaburzać strukturę cząsteczek DNA.

Mała dostępność fulerenu C60 wynika więc w głównej mierze z braku dostatecznych wyników testów. Być może w niedalekiej przyszłości, gdy więcej będzie wiadomo na temat tej cząsteczki, stanie się ona bardziej popularna, a ludzie będą mogli liczyć na znaczną poprawę zdrowia.

Jak opóźnić starzenie organizmu naturalnymi sposobami?

1931800

Fuleren C60 być może stanowi przyszłość w zakresie walki ze starością, jednak warto wspomagać się również naturalnymi sposobami, związanymi z codziennym funkcjonowaniem. Jeżeli chcemy dłużej żyć i czuć się młodziej, musimy sami o siebie zadbać. Poniżej przedstawiam kilka czynników, które nam w tym pomogą.

Zdrowa dieta

Element, który pojawia się w badaniach nad długowiecznością nieustannie. Wiedza o tym, że spożywanie dużej ilości owoców i warzyw wpływa na jakość i długość życia, jest powszechna. Badania wykazują, że osoby, stosujące dietę śródziemnomorską narażone są na śmierć z powodu groźnych chorób aż o 22% mniej.

Aktywność fizyczna

Ruch nie tylko sprzyja poprawie nastroju, ale również zwiększa jakość życia i może mieć udział w jego wydłużaniu. Nie tylko dłużej pozostajemy sprawni, ale też nasza ogólna kondycja staje się lepsza. Według naukowców już nawet 30 min. spaceru lub jazdy na rowerze w umiarkowanym tempie pozwala uniknąć przedwczesnej śmierci z powodu chorób o 40%.

Unikanie stresu

Stres nazywany jest cichym zabójcą, dlatego należy starać się, aby było go w naszym życiu jak najmniej. Nie tylko przyczynia się on do powstania stresu oksydacyjnego, ale również innych groźnych chorób, które mogą skrócić nasze życie.

Suplementy hamujące procesy starzenia

Na rynku spotkać można całą sieć suplementów, które hamują wolne rodniki, przyczyniając się tym samym do opóźnienia starzenia organizmu. Najlepiej wybierać takie, które mają w sobie:

 • kwas alfa-liponowy (ALA);
 • olej z wątroby dorsza;
 • resweratrol – występuje w winogronach i czerwonym winie;
 • selenometionina (forma selenu).

Warto również stosować czosnek i kurkumę w formie tabletek lub jako przyprawy do potraw.

Zobacz też: Czy kwasy omega hamują procesy starzenia?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top