Bulletproof coffee – kawa kuloodporna. Właściwości i zastosowanie

bulletproof coffee

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się bulletproof coffee, czyli kawa kuloodporna. Spożywanie jej na śniadanie stało się powszechnym sposobem na dodanie sobie energii na cały dzień. Czy jednak może ona całkowicie zastąpić nam posiłek? Czy kawę kuloodporną możemy pić codziennie, czy tylko kilka razy w tygodniu? W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest bulletproof coffee, jakie ma właściwości i czy w ogóle jest smaczna.

Czym jest bulletproof coffee i skąd wziął się jej fenomen?

Twórcą pomysłu na kawę kuloodporną jest Dave Asprey, który, po wizycie w Tybecie, spopularyzował picie kawy z tłuszczem. Taki posiłek miał stać się zamiennikiem składającego się z węglowodanów śniadania, zapewniając sporą dawkę energii, pochodzącą z kofeiny oraz zdrowych tłuszczów roślinnych. Rozwiązanie to bardzo szybko zyskało na popularności, szczególnie wśród zwolenników diet niskowęglowodanowych.

bulletproof coffee 1

Kawa bulletproof to inaczej kawa z dodatkiem masła i oleju kokosowego. Według twórcy pomysłu dołączenie do kawy łyżeczki masła i tłuszczu MCT doda nam energii do wysiłku fizycznego, ale również usprawni pracę mózgu, ponieważ tłuszcze roślinne świetnie wpływają na koncentrację i pamięć.

Bardzo szybko kawa kuloodporna zaczęła pojawiać się w kawiarniach całego świata. Czy jednak picie kawy bulletproof codziennie jest zdrowe?

Teoria Aspreya – czy na pewno jest prawdziwa?

Twórca pomysłu na kawę kuloodporną wychwala swój wynalazek ze wszystkich stron. Według niego jest to posiłek, który sprawdzi się u każdego i można go stosować bez ograniczeń. A jednak jego teoria nie została poddana żadnym profesjonalnym badaniom, a jedyne testy przeprowadził sam Asprey. Co więcej, źródła podają, że zostały one wykonane na młodych szczurach. Czy więc takie wyniki mogą być zaskakujące w sytuacji, gdy bulletproof coffee ma spożywać człowiek?

Choć kawa kuloodporna ma bardzo wiele zalet, nie można jednoznacznie potwierdzić, że jest w 100% zdrowa. Mimo tego wiele osób korzysta z pomysłu Aspreya i ocenia go jako dobry na początek dnia.

Kawa kuloodporna – właściwości zdrowotne

Choć pierwszego dnia, gdy zastąpimy śniadanie kawą kuloodporną, możemy odczuwać głód, już po kilku dniach organizm się przestawia i z łatwością zauważymy efekty picia tego napoju. Najpowszechniejsze z nich to:

  • doskonały zastrzyk energii na cały poranek;
  • możliwość szybszego zgubienia zbędnych kilogramów;
  • zaspokojenie głodu na długo, dzięki czemu nie podjadamy;
  • usprawnienie myślenia i koncentracji.

Bulletproof coffee – skład i wartości odżywcze

Kawa z masłem i olejem kokosowym zawiera w sobie sporo wartości odżywczych, które wpływają nie tylko na poziom energii. Zobaczmy, co się w niej znajduje i w jaki sposób dany składnik działa na nasze zdrowie.

Kwasy tłuszczowe

Duża zawartość tłuszczu w przygotowanym napoju stanowi idealne paliwo do działania i zapełnia uczucie sytości na wiele godzin. Co więcej, tłuszcze wpływają na wysoki poziom koncentracji oraz sprawniejsze myślenie, dzięki czemu kawa kuloodporna sprawdzi się jako zamiennik śniadania także wśród pracowników biurowych.

Oczywiście, jeżeli chcemy do jadłospisu włączyć kawę kuloodporną, musimy wziąć pod uwagę jej kaloryczność podczas przygotowywania pozostałych posiłków. Taki napój stanowi już bowiem znaczną część dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Masło

Masło również jest tłuszczem, jednak dodatkowo zawiera szereg witamin, takich jak: A,E,D,K2, oraz kwas linolowy. Masło jednak zawiera również sporą ilość kalorii, na co trzeba uważać, przyrządzając bulletproof coffee.

Olej MCT

Tłuszcz MCT to składnik, który zawarty jest w oleju kokosowym. Stanowi doskonałe paliwo energetyczne. Tłuszcze te do trawienia nie potrzebują takich enzymów, jak żółć czy lipaza, ponieważ zostają wchłanianie bezpośrednio z układu pokarmowego do układu krwionośnego. Co więcej, olej MCT przyspiesza metabolizm, a to sprzyja szybszemu zrzucaniu tkanki tłuszczowej.

olej kokosowy

Olej kokosowy

Olej kokosowy być może i jest bombą kaloryczną, ale także witaminową. Znany jest ze swych właściwości przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych. Zawarty w nim olej MCT wpływa na szybsze spalanie tłuszczu i zapewnia dużo energii. Niestety olej kokosowy to nie tylko tłuszcz MCT, ale także inne tłuszcze, których zbyt duże ilości mogą wpłynąć na nasze zdrowie niekorzystnie.

Na szczęście do stworzenia kawy bulletproof wystarczy już jedna łyżeczka nierafinowanego oleju kokosowego, a taka ilość nie powinna zaszkodzić osobie zdrowej.

Czytaj: Młody zielony jęczmień na odchudzanie – jak działa?

Kawa kuloodporna – dla kogo nada się najlepiej?

Kawę kuloodporną na odchudzanie powinny stosować jedynie te osoby, które znają swój bilans kaloryczny i wiedzą, jak dostosować następne posiłki do dziennego zapotrzebowania. Jest to jednak napój, który na pewno podpasuje osobom będącym już na pewnych, określonych dietach.

Bulletproof coffee w diecie niskowęglowodanowej

Osoby na diecie ketogenicznej lub diecie niskowęglowodanowej z pewnością docenią ten ciekawy napój. Kawa mielona z masłem i olejem MCT z łatwością zastąpi im śniadanie. Warto zaznaczyć, że te sposoby żywienia opierają się głównie na tłuszczach, przy optymalnej ilości białka i minimalnej ilości węglowodanów. W diecie ketogenicznej dzienna dawka węgli nie przekracza bowiem 30-50 gramów.

kawa kuloodporna coffee

Organizmy osób, które już jakiś czas są na diecie, w których ilość węglowodanów jest bardzo mała, przyzwyczajone są do pobierania energii z tłuszczów, co sprawi, że kawa kuloodporna świetnie wpasuje się w ich jadłospis.

Jak przygotować bulletproof coffee?

Jeżeli chcemy spożywać jak najzdrowszą wersję bulletproof coffee, musimy przygotować ją z jak najlepszej jakości składników. Już sam twórca pomysłu zaznacza, że najlepiej wykorzystywać do niej świeżo mieloną kawę, pełnowartościowe masło oraz nierafinowany ekologiczny olej kokosowy. Jeżeli kawę chcemy wzbogacić mlekiem, powinno ono pochodzić od krów karmionych świeżą trawą.

Kawa kuloodporna dla wegan

Czym można zastąpić tłuszcze zwierzęce? Jeżeli nie chcemy dodawać do kawy masła, wystarczy dodać większą ilość oleju kokosowego, a mleko krowie zastąpić można napojem owsianym lub mlekiem sojowym.

Przygotowanie:

  • 250 ml świeżo przygotowanej kawy (najlepiej zmielonej bezpośrednio przed zaparzeniem);
  • 1-2 łyżki naturalnego, niesolonego masła;
  • 102 łyżki ekologicznego, nierafinowanego oleju kokosowego (lub tłuszczu MCT).

Przygotowanie bulletproof coffee jest bardzo proste. Wystarczy wszystkie składniki ze sobą dokładnie zmiksować lub zblendować. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcemy, aby woda i olej się ze sobą zmieszały. Na koniec doprawiamy mlekiem i gotowe!

kawa kuloodporna coffee 2

Kawa kuloodporna – opinie

O kawie kuloodpornej krąży wiele opinii w internecie. Jedni zachwalają ją z każdej strony, inni uważają, że codzienne jej spożywanie może nie być tak korzystne dla zdrowia. Jest to niewątpliwie dobry pomysł dla osób, które ograniczają węglowodany w diecie.


Dietetycy zalecają, aby każda osoba sama sprawdziła, jaki wpływ ma na nią systematyczne spożywanie bulletproof coffee. Jeżeli nie wykazuje to żadnych skutków ubocznych, a wręcz przeciwnie, zapewnia paliwo do działania i poprawia myślenie, z pewnością kilka filiżanek takiego napoju w tygodniu nie zaszkodzi. Pamiętajmy jednak, że aby kawa kuloodporna zachowała wszystkie właściwości, musi być przygotowana z produktów wysokiej jakości.

Zobacz też: Witamina C i jej rola w organizmie ludzkim

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top