Bańki chińskie – działanie, właściwości. Na czym polega masaż bańką chińską? Czy warto go wykonywać?

1499954

Terapie z udziałem chińskich baniek znane są od lat. Zaczęto je stosować w tradycyjnej medycynie chińskiej, choć aktualnie słyszał o nich już cały świat. Masaż bańką chińską sprzyja redukcji cellulitu i może pomóc nam pozbyć się bólu kręgosłupa i dolegliwości, związanych z układem mięśniowym. Zobaczmy, czym są bańki chińskie, jak je stawiać i na co działają.

Bańki chińskie – co to jest?

Bańka chińska to odmiana bańki próżniowej, wysysającej powietrze pod ciśnieniem. Bańki najczęściej wykonywane są z gumy, choć spotkamy również produkty szklane lub stworzone z bambusa. Charakteryzują się okrągłym kształtem i brzegami, dzięki którym mogą dobrze przyssać się do skóry.

1499954

Technika masażu bańką chińską pochodzi z medycyny ludowej. Dawniej bańki wykorzystywano do leczenia grypy oraz różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Wierzono bowiem, iż każda choroba może być wyciągnięta z człowieka przez pory skóry. W niektórych regionach świata bańki uważane są za elementy rozbudowanej terapii, której celem jest przywrócenie równowagi pomiędzy yin i yang, która ma zapewnić człowiekowi długie życie w dobrym zdrowiu. W Polsce aktualnie masaż bańką chińską najczęściej wykorzystywany jest do zwalczania cellulitu, zmniejszenia rozstępów, leczenia bólów mięśniowych oraz bólu kręgosłupa.

Bańki chińskie – jak stawiać?

Bańki szklane

Stawianie baniek chińskich polega na ogrzaniu obrzeża i wnętrza każdej bańki podpalonym wacikiem, nasączonym wcześniej denaturatem. Kiedy naczynie zostanie przygotowane, przykłada się je do oczyszczonej i natłuszczonej skóry. Gorące powietrze w środku bańki zaczyna stygnąć, powodując wytworzenie próżni, która z kolei sprawia, że skóra pacjenta zostaje zassana do środka. To prowadzi do poszerzenia naczyń krwionośnych oraz pobudzenia krążenia na obszarze, na którym ustawione są bańki.

Bańki gumowe/ silikonowe

W przypadku stawiania baniek silikonowych również należy najpierw oczyścić i natłuścić skórę. Jedyną różnicą jest to, że w ich przypadku nie potrzebujemy podgrzewać wnętrza i obrzeży bańki, a jedynie przykładamy ją do skóry, odciągając powietrze podczas dociśnięcia jej do ciała, wywołując efekt zasysania. Metoda ta jest bezpieczniejsza i mniej inwazyjna niż bański szklane ogniowe, dlatego aktualnie jest częściej stosowana.

Umiejscowienie baniek powinno być dostosowane do rodzaju schorzenia oraz miejsca, które chcemy objąć terapią. Praktycy naturalnej medycyny chińskiej wieżą, iż podciśnienie, które powstaje w bańce, zapewnia pobudzenie energii życiowej Qi, której zastój odpowiedzialny jest za dolegliwości bólowe.

Medycyna konwencjonalna tłumaczy działanie baniek chińskich tak. Podczas zasysania skóry do wnętrza bańki w naczyniach krwionośnych krew zaczyna gromadzić się w jednym miejscu, powodując ich pękanie, przy czym tworzy się krwiak. Organizm człowieka rozpoznaje obumarłe krwiaki jako ciało obce, a to stanowi bodziec dla układu immunologicznego, który zaczyna produkować duże ilości przeciwciał, które wykorzystywane są potem do walki z infekcją. Miejscowe nagromadzenie krwi powoduje przyspieszenie krążenia i lepsze ukrwienie tkanek, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz ściągająco na skórę, ujędrniając ją.

Kiedy stosować bańki chińskie?


Wskazań do stosowania baniek jest wiele. W lecznictwie warto korzystać z nich w przypadku:

  • bólów kręgosłupa;
  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • astmy;
  • nawracającego zapalenia oskrzeli;
  • bólu mięśni i stawów;
  • migrenowych bólów głowy;
  • zapalenia płuc;
  • przeziębień;
  • w celu łagodzenia napięcie nerwowego i stresu, także w przypadku nerwicy.

W kosmetologii wskazaniami do stosowania baniek chińskich są:

  • usuwanie cellulitu;
  • redukcja tkanki tłuszczowej z ud i brzucha
  • trądzik;
  • zmniejszenie widoczności rozstępów.

Antycellulitowy masaż bańką chińską – na czym polega?

Przed przystąpieniem do masażu powinno się natłuścić skórę oliwką, która ułatwi przesuwanie bańki. Podobnie jak w leczniczym stawianiu baniek, także i przy masażu, bańki układa się na część ciała poddaną terapią, tylko że masażysta nie pozostawia ich na ściągniętej skórze, a wykonuje pociągnięcia bańką po skórze oraz ruchy okrężne. Masowanie odbywa się w kierunku węzłów chłonnych, a poszczególne ruchy nie powinny trwać dłużej niż 3 minuty. Zazwyczaj oznaką, iż należy zaprzestać ruchu, jest powstanie zasinienia.

1912461


Cały masaż bańką chińską trwa ok. 30-60 minut, a jego celem jest pobudzenie krążenia, ujędrnienie skóry oraz ogólne odprężenie. Po zabiegu mogą pojawić się wybroczyny, które jednak ustępują w ciągu kilku dni i nie są przeciwwskazaniem do tego, aby zabieg wykonać ponownie. Na ból pomasażowy świetnie działa odprężający prysznic.

Zaleca się, aby kurację wykonać w ok. 10-20 zabiegach, które powinny odbywać się w odstępach nie dłuższych niż 3 dni. Po zakończeniu terapii w dalszym ciągu można korzystać z masażów profilaktycznie ok. raz w tygodniu.

Bańki chińskie – przeciwwskazania


Choć korzystanie z baniek w większości przypadków jest bezpieczne i mało inwazyjne, istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegów z ich użyciem. Obejmują one:

  • choroby serca;
  • anemię;
  • słabą krzepliwość krwi;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • nowotwory;
  • miażdżyca;
  • ciążę;
  • żylaki;
  • gruźlicę;
  • stany zapalne skóry;
  • padaczkę.

Bańki chińskie – czy warto? Podsumowanie

Bańki chińskie stanowią naturalną metodę leczenia różnego rodzaju schorzeń. W medycynie chińskiej niegdyś stosowane były także w placówkach służby zdrowia. Niektórzy twierdzą, iż stanowią one idealny sposób na pozbycie się infekcji oraz leczenie grypy i kilku innych chorób. W Polsce wciąż jeszcze stosowane są w celu przyspieszenia leczenia przeziębień, choć głównie wykorzystywane są do zredukowania cellulitu, pozbycia się bólu pleców i mięśni, walki ze stresem oraz zmniejszenia rozstępów.

Stawianie baniek jest mało inwazyjne metodą leczenia, więc jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, można spróbować terapii z ich udziałem i zobaczyć, jakie będą efekty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top