Inhibitory pompy protonowej to popularne leki na zgagę, stosowane również przy problemach z przewodem pokarmowym oraz przy wrzodach żołądka i dwunastnicy.
Ostatnie badania wykazały jednak, że nadmierne zażywanie takich leków przynosi więcej szkód niż pożytku. W wielu przypadkach to właśnie one odpowiedzialne są za choroby nerek i serca.
Osoby cierpiące na refluks często nadużywają takich produktów jak omeprazol, lanzoprazol czy esomeprazol. Stosowane są one w celu hamowania wydzielania kwasów żołądkowych, jednak nie to było ich zadaniem od samego początku. Założeniem stworzenia inhibitorów pompy protonowej było leczenie ciężkich przypadków krwawienia wrzodowego, zespołu Zollingera-Ellisona (rak trzustki, powodujący nadmierne wytwarzanie kwasów żołądkowych w żołądku) oraz przy silnym refluksie. Z biegiem czasu stały się jednak powszechnie wykorzystywanymi lekami na zgagę i niestrawność, co jest błędem, gdyż naukowcy jasno alarmują, iż niewłaściwie stosowanie takich leków może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Skoro już wiemy, że popularne leki na zgagę nie są dobrym sposobem leczenia refluksu, jak sobie z nim poradzić? Najlepszym sposobem jest przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Warto również wiedzieć, skąd bierze się zgaga.
Refluks i zgaga – co je powoduje?
Kiedy przełkniemy pożywienie, przechodzi ono przez przełyk do żołądka, gdzie miesza się z kwasem solnym, tam następuje proces rozdrabniania pokarmu oraz magazynowania substancji odżywczych przez jelita.
Zgaga to uczucie pieczenia w przełyku w okolicy mostka, po spożyciu posiłku. W trakcie transportu pokarmu z przełyku do żołądka zawór mięśni dolnego zwieracza przełyku jest zamykany, zapobiegając cofaniu się kwasu. Zgaga to nic innego jak powracanie kwasu żołądkowego do przełyku, spowodowane nieprawidłowym skurczem tego mięśnia. Tkanki przełyku nie wytrzymują pH kwasu i ulegają spalaniu, co powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia.
Przyczyny powstawania refluksu
Powszechnie uważa się, że zgagę powoduje nadmierna ilość kwasów żołądkowych, tymczasem w rzeczywistości jest to przyczyna zgagi tylko w niewielu przypadkach. Częściej nieprzyjemne uczucie powoduje:
– zbyt mała ilość kwasu żołądkowego
– bakteria Helicopacter pyroli
– przepuklina rozworu przełykowego
– alergie pokarmowe
Ustalenie dokładnej przyczyny zgagi trudno wykryć, jeżeli jednak chcemy wiedzieć, czy to poziom kwasu żołądkowego wywołuje u nas zgagę, możemy przeprowadzić badania na podstawie próbki kału lub wykonać ten prosty domowy test (tutaj link do artykułu, gdzie opis testu)
Leczenie zgagi inhibitorami pompy protonowej – skutki uboczne
Niestety w dalszym ciągu większość osób leczy zgagę popularnymi lekami. Inhibitory pompy protonowej hamują wydzielanie kwasu solnego, a to oznacza, że zmniejszają ilość kwasu w żołądku. Jednak, jak wspomniałam wcześniej, nadmierna ilość kwasu rzadko jest przyczyną zgagi, jeżeli spowodowana jest ona przeciwieństwem, czyli niedostateczną ilością kwasu, leki mogą zaostrzyć problem, jeszcze bardziej zmniejszając jego poziom. Niesie to ze sobą ryzyko osłabienia zdolności wchłaniania składników odżywczych, które prowadzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w jelitach i rozwoju szkodliwych bakterii.
Zobacz: Zakwaszanie żołądka – jak zakwasić żołądek domowymi sposobami?
Zaburzenia pracy jelit i problemy z układem pokarmowym to nie jedyne skutki uboczne złego zastosowania inhibitorów pompy protonowej. Badania wykazały związek z długotrwałym spożywaniem leków, a ryzykiem wystąpienia chorób serca. Jeden z przeprowadzonych testów wykazał zwiększone ryzyko zawału serca o 16% u 35 pacjentów.
Naukowcy twierdzą, iż trwale spożywanie IPP może prowadzić do chorób nerek oraz zwiększa ryzyko złamań i chorób kości, spowodowanych niedoborem witaminy B12, co może skutkować również anemią, problemami z układem nerwowym, a nawet problemami psychicznymi.
Refluks i zgaga – jak leczyć?
Najlepszym i najzdrowszym sposobem radzenie sobie z problemem, jest zmiana diety. Pierwszym krokiem może być zastąpienie zwykłej soli różową solą himalajską. Jest to sól nieprzetworzona, która pomoże nam uregulować ilość kwasu żołądkowego.
W leczeniu zgagi i refluksu żołądkowego warto spożywać również:
– kiszoną kapustę i sok z kapusty – poprawia metabolizm, pomaga utrzymać prawidłową mikroflorę w jelitach,
– niefiltrowany ocet jabłkowy (ekologiczny) – łyżeczka octu jabłkowego rozpuszczona w szklance wody pomaga w zakwaszeniu żołądka,
– papaje – zawiera papainę, enzym, który pomaga trawić białka, węglowodany i gluten,
– ananasy – zawiera bromelainę, która pomaga w trawieniu białek. Działa przeciwzapalnie i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit,
– sodę oczyszczoną (rozpuszczoną w wodzie)
– sok z aloesu – łagodzi zgagę i pomaga zneutralizować poziom kwasu żołądkowego,
– imbir – hamuje rozwój Helicobacter pylori, zapobiega refluksowi
– glutaminę – aminokwas, chroniący przed uszkodzeniami organów, spowodowanymi przez bakterie.
Dodatkowo wspomagać się witaminami z grupy B, witaminą D, betainą z pepsyną.
Zobacz też: Refluks żołądkowo-przełykowy – co musisz wiedzieć?
Dieta w leczeniu refluksu żołądkowego – na co musimy uważać:
– produkty, zawierające lektyny, które hamują enzymy trawienne:
– pszenica,
– produkty mleczne
– rośliny strączkowe
– orzechy ziemne.
Naturalne sposoby leczenia refluksu, a przede wszystkim odpowiednia dieta, na dłuższą metę sprawdzą się lepiej niż inhibitory pompy protonowej. Jeżeli jednak używacie leków od dłuższego czasu, radzę nie odstawiać ich od razu, gdyż może to doprowadzić do nadprodukcji kwasu żołądkowego. Stopniowo zmniejszajcie ich dawkę, a następnie zacznijcie zastępować je blokerami H2, takimi jak cymetydyna lub ranitydyna. Po kilku tygodniach możecie całkowicie zrezygnować z leków i spróbować innych sposobów walki z problemem.
Źródło: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2017/07/19/how-to-safely-address-heartburn.aspx
Miłośniczka sportu i zdrowego odżywiania, starająca się żyć według zasad, które pozwalają mi utrzymać sprawność fizyczną. Wielbicielka treningu crossfitowego, wciąż zdobywam nową wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy nad ciałem. Uczestniczę w szkoleniach oraz zagłębiam się w literaturze, pozwalającej mi doskonalić swoje umiejętności i osiągać lepsze efekty. W wolnych chwilach i przy ładnej pogodzie uwielbiam spacerować lub zwiedzać okolice na rowerze. Uważam, że warto o siebie dbać i chciałabym zachęcić do tego innych.