Zielarz-Dietetyk.pl

Choroba Leśniowskiego Crohna – co to jest? Jak często występuje? Objawy, przyczyny

crohna1

Choroba Leśniowskiego i Crohna to dość rzadko występujący stan zapalny jelit, który może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego: od jamy ustnej aż do odbytu. Najczęściej umiejscowiona jest na końcowym odcinku jelita cienkiego. Występuje głównie u dzieci i osób młodych.

Choroba Leśniowskiego i Crohna – charakterystyka

Choroba Leśniowskiego i Crohna nazywana potocznie chorobą Crohna to stan zapalny jelit, który może obejmować dowolny odcinek przewodu pokarmowego. Charakterystyczną cechą choroby są silne okresy jej zaostrzenia zmieszane z okresami łagodniejszych objawów. Dochodzi do występowania nacieku zapalno-wytwórczego na całej długości jelita grubego w określonym miejscu.

Często na błonie śluzowej zaczynają powstawać owrzodzenia, tworzą się nieswoiste guzowate masy ziarnicze. W chorobie Leśniowskiego i Crohna tworzą się odczyny zapalne, występujące na zewnętrznej części jelita, które prowadzą do zrostów i tworów, które przyczyniają się do zwężenia jelita, co powoduje problemy z przewodzeniem treści jelitowej.

Zobacz też: Zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy, leczenie.

Przyczyny występowania choroby Crohna

W Polsce schorzenie to występuje rzadko, głównie u osób młodych, a jego przyczyny nie są do końca znane. Wśród czynników, które mogą przyczynić się do jej powstawania, wymieniane są:

– czynniki genetyczne;

– zaburzenia mikroflory jelitowej;

– odpowiedź autoimmunologiczną błony śluzowej na drobnoustroje wewnętrzne.

Objawy choroby Leśniowskiego i Crohna

Objawy choroby Crohna zależą od tego, w którym miejscu doszło do stanu zapalnego. Najczęstsze z nich to:

– silne bóle w środkowej lub dolnej części brzucha, którym towarzyszą:

→ biegunka (tłuste stolce, czasem z obecnością krwi);

→ wzdęcia brzucha;

→ utrata masy ciała;

→ niedokrwistość;

→ brak apetytu;

→ gorączka.

W przebiegu choroby tworzą się przetoki pomiędzy jelitem, a skórą i pęcherzem moczowym ( pochwą u kobiet ). Stany zapalne mogą pojawić się także w innych częściach ciała ( zaczerwienienia skóry, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, siatkówki, zmiany osierdziowe, zmiany zakrzepowo-zatorowe).

Sprawdź również: Dyspepsja, czyli niestrawność. Kiedy mamy z nią do czynienia?

Objawy choroby Crohna ze względu na lokalizację

Choroba Corhna w końcowym odcinku jelita cienkiego

To w tym miejscu schorzenie występuje najczęściej. Początkowo objawy są bardzo łagodne, pojawia się anemia oraz wzrasta temperatura ciała. Dominuje silny ból brzucha oraz biegunka. U niektórych osób możliwe jest wyczucie guzka, zlokalizowanego w prawej części jamy brzusznej.

Jeżeli choroba obejmie duży obszar jelita, dochodzi do zaburzeń wchłaniania pożywienia, co skutkuje niedoborem witamin, anemią i odwodnieniem.

Choroba Crohna w okolicach odbytu

Objawia się występowaniem przetok około-odbytniczych oraz ropni. Mogą pojawić się także owrzodzenia. Powstałe zmiany wiążą się z zajęciem jelita grubego.

Choroba Crohna w jelicie grubym

Najczęstsze objawy to bóle brzucha, biegunka, zapalenie okrężnicy. Schorzenie może być mylone z zapaleniem jelita grubego.

Powikłania pozajelitowe

U niektórych osób w przebiegu choroby może dojść do powikłań pozajelitowych. W takich przypadkach choroba dotyka inne narządy, takie jak: skórę, oczy, stawy czy drogi moczowe.

Osoby, u których występują silne bóle brzucha i biegunka, połączone z wysoką gorączką, krwawieniem z przewodu pokarmowego, zmianami w okolicach odbytu i spadkiem wagi, powinny udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby.

Rozpoznanie choroby Leśniowskiego i Crohna

Najważniejszą metodą rozpoznania choroby Crohna jest badanie endoskopowe jelita, podczas którego lekarz pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Dodatkowo wykonywane są badania laboratoryjne w celu oznaczenia morfologii krwi oraz stężenia CRP, co ułatwia wykluczenie innych chorób.

W celu prawidłowego zdiagnozowania choroby Crohna wykonywana jest także topografia komputerowa, która ujawnia pogrubienie ściany jelita oraz obecność ropni i owrzodzeń w jamie brzusznej, a także włóknisty rozrost krestki, co jednoznacznie wskazuje na chorobę Crohna.

Poza tymi badaniami przydatne są również wszelkie metody diagnozowania jelita cienkiego, takie jak pasaż przewodu pokarmowego, kapsułka endoskopowa czy enteroskopia. Jelito cienkie wciąż stanowi odcinek dość trudny do zbadania, a to w nim najczęściej zagnieżdża się choroba. Duże znaczenie ma badanie kolonoskopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.

Jak wygląda leczenie choroby Leśniowskiego i Crohna?

Do leczenia choroby Crohna wykorzystuje się leki hamujące niekorzystną odpowiedź immunologiczną, czyli leki przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Przy łagodnym przebiegu choroby w terapii wykorzystywane są aminosalicylany (sulfasalazynę i mesalazynę) i/lub glikokortykosteroidy (prednizon, metyloprednizolon) podawane doustnie. Mesalazyna stosowana jest głównie, gdy choroba zagnieździ się w jelicie cienkim, w przypadku, gdy umiejscowiona jest w jelicie głównym, skuteczniejsza okazuje się sulfalazyna.

Zobacz: Inhibitory pompy protonowej na zgagę- pomagają czy szkodzą?

Cięższa postać choroby wymaga podawania glikokortykosteroidów (hydrokortyzon, metyloprednizolon), a gdy pacjent nie wykazuje poprawy – leków immunosupresyjnych.

Niedawno do leczenia choroby zaczęto stosować także nowoczesne leki – przeciwciała monoklonalne: infliksymab lub adalimumab, a także najnowszy glikokortykosteroid – budezonid.

Często zdarza się, że pacjent chory na chorobę Crohna musi zostać poddany zabiegom chirurgicznym. Są to operacje, dotyczące powikłań miejscowych (przetoki, ropnie, wrzody) lub zwężenia i niedrożności jelita, a także przy podejrzeniach nowotworu.

Oprócz terapii chorym zaleca się przestrzeganie poniższych zaleceń:

– unikanie stresu;

– prowadzenie spokojnego trybu życia;

– w okresie zaostrzeń choroby pozostanie w łóżku;

– dieta bogata w białko i witaminę B12, kwas foliowy oraz żelazo.

Czy chorobę Leśniowskiego i Crohna można całkowicie wyleczyć?

Choroba Crohna jest schorzeniem przewlekłym, dlatego terapia polega głównie na łagodzeniu objawów i ułatwianiu życia pacjenta. Całkowite jej wyleczenie raczej nie następuje, aczkolwiek występują przypadki o bardzo łagodnym charakterze.

Bardzo ważne jest, aby w przypadku wystąpienia choroby być pod stałą opieką lekarską, gdyż zapalenie jelita może doprowadzić do powstania komórek nowotworowych. Ryzyko raka zwiększa się u osób chorych na chorobę Crohna, która umiejscowiła się w jelicie grubym.

Jak zapobiegać chorobie Leśniowskiego i Crohna?

Czy można zapobiegać chorobie Crohna? Dokładna przyczyna jej powstawania nie jest znana, a więc odpowiednia profilaktyka nie jest możliwa.

Można natomiast zapobiegać nawrotom choroby, stosując odpowiednią dietę i postępując zgodnie z zaleceniami lekarza. Najlepiej też zrezygnować z używek, przede wszystkim palenia papierosów. Warto poddać diagnostyce osoby z rodziny chorego, gdyż może ona mieć podłoże genetyczne.

Sprawdź: Pęcherzyk żółciowy i choroby z nim  związane

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/65252,choroba-lesniowskiego-i-crohna

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,choroba-lesniowskiego-i-crohna,artykul,1579982.html

https://onkolmed.pl/choroba-lesniowskiego-crohna-przyczyny-objawy-i-leczenie

Exit mobile version