Zespół policystycznych jajników (PCOS – policystic ovary syndrome, zespół wielotorbielowatych jajników) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń hormonalnych u kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi 10-13% żeńskiej populacji na świecie, a wśród kobiet, które leczą się z powodu niepłodności, jest to ok. 50-60%.
Czym spowodowany jest zespół policystycznych jajników, jakie są jego objawy i czy można tę chorobę całkowicie wyleczyć?
Zespół policystycznych jajników – charakterystyka
Zespołem policystycznych jajników nazywamy
zaburzenia hormonalne, mające wpływ na funkcjonowanie jajników. W przypadku tego schorzenia w jajnikach dochodzi do powstawania pęcherzyków, w których pojawia się komórka jajowa, jednak często nie dostaje się ona do jajowodu. Pęcherzyki obumierają i zamieniają się w niewielkie torbiele.
Choroba pojawia się głównie u kobiet w okresie rozrodczym, jednak jej początki mogą sięgać także okresu dojrzewania, a konsekwencje zdrowotne pozostać nawet po okresie przekwitania. Choć zaburzenie określa się głównie w kwestiach reprodukcyjnych, to jednak schorzenie ma wpływ również na funkcje metaboliczne oraz psychologiczne. PCOS nazywany jest również zespołem wielotorbielowatych jajników lub zespołem Steina-Leventhala.
Zespół policystycznych jajników – objawy
U kobiet z zespołem policystycznych jajników mogą występować różne objawy. Najczęściej obserwowane to:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego: rzadkie, nieregularne miesiączki, brak miesiączek, czasem obfite krwawienia;
- długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego: wzdęcia, wahania nastrojów, bóle pleców, bóle w obrębcie miednicy;
- problemy z zajściem w ciążę: podstawowy objaw u kobiet w wieku 25-45 lat; wynika głównie z rzadkich owulacji lub ich braku;
- problemy skórne: trądzik, łojotok, pojawienie się owłosienia na twarzy, łysienie – wynika z dużej ilości androgenów (męskich hormonów płciowych);
- skłonność do tycia: głównie otyłość centralna ( w dolnej części tułowia); pojawia się u ok. 50% przypadków;
- rogowacenie ciemne: pojawienie się ciemnych plamek na skórze.
Powyższe objawy mogą powodować obniżenie nastroju, a nawet depresję. U kobiet z PCOS często stwierdza się problemy ze snem oraz objawy lękowe.
Zespół policystycznych jajników – przyczyny
Przyczyn występowania zespołu policystycznych jajników do tej pory nie ustalono.
Czytaj też: Masz częste wzdęcia? Może to zespół jelita drażliwego?
PCOS – diagnoza
Diagnozy dokonuje się na podstawie wywiadu z pacjentką oraz przeanalizowaniu objawów. Wykonuje się również badanie USG dróg rodnych, które może wykazać powiększone jajniki z licznymi pęcherzykami. Nie jest ono jednak rekomendowane w przypadku rzadkich owulacji lub ich braku, a także u kobiet, które miesiączkują krócej niż 8 lat, gdyż w tym okresie życia większe ilości pęcherzyków mogą występować naturalnie.
W ogólnym rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników bardzo ważne jest wykluczenie innych schorzeń, mogących powodować podobne objawy. Są to:
- zaburzenia funkcjonowania tarczycy;
- wrodzony przerost nadnerczy;
- hyperprolaktynemia;
- guzy wydzielające androgeny;
- zespół Cushinga.
Jak wygląda leczenie zespołu policystycznych jajników?
Leczenie PCOS to dość skomplikowany proces, który powinien obejmować opiekę ginekologa, endokrynologa, często również psychoterapeuty. Bardzo ważne jest wdrożenie zdrowego trybu życia: odpowiedniej diety oraz systematycznej aktywności fizycznej. Pozwoli to utrzymać prawidłową wagę oraz wyrównać gospodarkę hormonalną.
Farmakoterapia
W celu zlikwidowania zaburzeń hormonalnych konieczne jest przyjmowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych oraz leków antyandrogenowych. Terapia jest długotrwała, jednak przynosi korzyści w postaci:
- zmniejszenia objętości jajników;
- uregulowania cykli owulacyjnych;
- możliwość zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które wymaga ciągłej obserwacji. Nie da się go wyleczyć całkowicie, jednak można złagodzić oraz zlikwidować objawy i powrócić do normalnego funkcjonowania. Każda terapia powinna być dostosowana indywidualnie do pacjentki, biorąc pod uwagę jej chęć założenia rodziny oraz objawy, jakie występują. Przydatne w leczeniu PCOS są poniższe metody.
Stymulacja jajeczkowania
Stosuje się ją u kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników, ale chcą zajść w ciążę, choć mają problemy z płodnością. Metoda ta polega na podaniu pacjentce specjalnego preparatu pomiędzy piątym, a dziewiątym dniem cyklu.
Kauteryzacja jajników
Tę metodę również stosuje się przy niepłodności. Wykonuje się ją laparoskopowo, nakłuwając torbiel, co pomaga przy uregulowaniu owulacji. Efekt tego zabiegu obserwowany jest dopiero ok. 1 roku po jego wykonaniu.
Zespół policystycznych jajników a trądzik i nadmierne owłosienie
Wiele kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników skarży się na problemy skórne oraz występowanie nadmiernego owłosienia. Niestety jest to problem, z którym trudno sobie poradzić. Można zastosować pewne leki, które pomagają na pewien czas, jednak po ich odstawieniu objawy wracają.
W leczeniu trądziku i nadmiernego
owłosienia związanych z zespołem policystycznych jajników
przepisuje się tabletki antykoncepcyjne z cyproteronem. Oprócz
antykoncepcji stosuje się:
- flutamidy;
- nilutamidy;
- spironolakton;
- blokery 5alfa-reduktazy.
Miłośniczka sportu i zdrowego odżywiania, starająca się żyć według zasad, które pozwalają mi utrzymać sprawność fizyczną. Wielbicielka treningu crossfitowego, wciąż zdobywam nową wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy nad ciałem. Uczestniczę w szkoleniach oraz zagłębiam się w literaturze, pozwalającej mi doskonalić swoje umiejętności i osiągać lepsze efekty. W wolnych chwilach i przy ładnej pogodzie uwielbiam spacerować lub zwiedzać okolice na rowerze. Uważam, że warto o siebie dbać i chciałabym zachęcić do tego innych.