Zielarz-Dietetyk.pl

Kwasy omega – jak działają na ludzki organizm?

Omega 3

Kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9 należą do NNKT, czyli grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które, jak sama nazwa wskazuje, są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować kwasów omega, dlatego należy je dostarczać z zewnątrz w formie pożywienia lub z suplementami diety. NNKT mają wiele pozytywnych dla zdrowia właściwości, m.in.: regulują ciśnienie krwi tętniczej, wpływają na dobry wzrok, chronią i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy oraz działają zbawiennie dla kondycji skóry.

Kwasy tłuszczowe NNKT dzielą się ze względu na budowę na:

W przeciwieństwie do groźnych dla naszego zdrowia tłuszczów nasyconych, kwasy NNKT są niezbędne, by nasz organizm mógł pracować z optymalną wydajnością. By w pełni wykorzystać dobroczynne działanie kwasów omega, liczy się nie tylko ich ilość, jaką dostarczamy do organizmu, ale przede wszystkim odpowiednie proporcje pomiędzy nimi. Zgodnie z zasadą co za dużo to nie zdrowo, zbyt duża ilość omega 6 w porównaniu ze zbyt małym stężeniem kwasów omega 3 może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Czytaj też: Jakie właściwości zdrowotne ma kurkuma?

Kwasy tłuszczowe omega 3 – właściwości

Omega 3 należą do grupy kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, do której zaliczamy:

Kwas linolenowy ALA należy do jednych z najsilniejszych antyoksydantów, chroniących nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zbawiennie wpływa na naszą skórę i opóźnia proces starzenia się.

Kwas eikozapentaenowy EPA wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, wspiera pracę mózgu, serca i układu krążenia.

Kwas dokozaheksaenowy DHA wspiera pracę układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego, oraz obniża poziom złego cholesterolu.

Zdrowotne właściwości kwasów omega 3:

Suplementacja kwasami omega 3 jest niezwykle ważna już w etapie życia płodowego i we wczesnym dzieciństwie. Odpowiednia podaż kwasów omega 3 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i wzrokowego dziecka. Niedobór kwasów DHA może prowadzić do retinopatii wcześniaczej, choroby będącej główną przyczyną występowania ślepoty wrodzonej u noworodków.

Kobiety karmiące piersią także powinny pamiętać o odpowiedniej ilości kwasów omega 3 w swojej diecie, które wraz z mlekiem matki trafiają do organizmu dziecka, dostarczając niezbędną porcję DHA. Stwierdzono, że dostateczna ilość kwasów omega 3 sprawia, że dziecko lepiej rozwija się intelektualnie, ma lepszą koordynację ruchową oraz wysoko rozwiniętą umiejętność koncentracji i skupienia uwagi.

Kwasy tłuszczowe NNKT, w tym omega 3, nie są produkowane przez organizm. Zatem ich odpowiednią podaż powinniśmy zapewnić, przyjmując je z zewnątrz.

Kwasy omega-3 – skąd brać?

Najlepsze źródła cennych kwasów omega 3 to:

Kwasy tłuszczowe omega 6 – charakterystyka

Wśród kwasów omega 6 wyróżniamy:

Najważniejsze korzyści zdrowotne kwasów omega 6:

Główne źródła kwasów omega 6:

UWAGA! Kwasy tłuszczowe muszą być przyjmowane w odpowiednich proporcjach. Zbyt duże stężenie kwasów omega 6 w stosunku do omega 3 nasila niekorzystne działanie tych pierwszych, niwelując ich pozytywne właściwości. Niedostatek tłuszczów omega 3 przy jednocześnie zbyt dużym poborze omega 6 sprzyja rozwojowi chorób u osób z predyspozycjami rakowymi.

Kwasy tłuszczowe omega 9

Pomimo tego, że nasz organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć niewielkie ilości kwasu omega 9, jest on zaliczany do grupy NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Do kwasów omega 9 zaliczamy:

Produkty bogate w kwas oleinowy są zalecane ze względu na rolę, jaką odgrywają w ochronie przed chorobami nowotworowymi oraz zmniejszają ryzyko zawałów serca, udarów mózgu i miażdżycy.

Dobre źródła kwasów omega 9 obejmują:

Spraw: Witamina D3 – gdzie jest jej najwięcej?

Exit mobile version